вторник, 23 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2138 прочитания

    2015: годината с най-ниско ниво на контрабандни цигари у нас

    Това показват данни от проучване на петте водещи тютюневи компании у нас
    30 ноември 2015, 11:40 a+ a- a

    2015 е годината с най-ниско ниво на незаконна търговия с цигари през последните 8 години. Това показва проучване на 5-те тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари”.

    „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари“ стартира през 2010. В нея участват „Бритиш Американ Табако“ ЕООД, „Булгартабак Холдинг“ АД, „Джапан Табако Интернешънъл България“ ЕООД, „Импириъл Табако България“ ЕООД и „Филип Морис България“ ЕООД. Основна цел на инициативата е да подпомага правоприлагащите органи в България в борбата срещу незаконната търговия с цигари чрез обмен на данни и други дейности. Два пъти годишно компаниите възлагат на независима агенция да проведе проучване за нивата на потребление на цигари, непредназначени за местния пазар и представят резултатите на компетентните институции и на широката общественост.

    Резултатите от проучването бяха представени на специална среща пред вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, зам.- министъра на вътрешните работи Филип Гунев, главния секретар Георги Костов и зам.- главния секретар Абаджиев на Министерство на вътрешните работи, директорите на дирекции ГДБОП, ГДНП, ГДГП, ДАП и на директора на Агенция „Митници“ Ваньо Танов и представители на неговия екип.

    Последното пазарно проучване, проведено през второто тримесечие на 2015, показва, че потреблението на незаконни цигари представлява 13,4% от общото потребление на цигари в България. Такова проучване се осъществява ежегодно за последните 8 години от независима изследователска агенция по метода анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 14 големи града на страната. От 2010 насам проучването се извършва на две вълни всяка година – през второто и четвъртото тримесечие.

    Въпреки общия спад и видимото намаление на нивата, в определени градове все още има възможности за подобрение. Нивата на потребление на незаконни цигари остават високи в Свиленград 49%, Габрово 45,9%, Благоевград 31,8%, Пазарджик 31,1%, Монтана 29,8%, Пловдив 29,6%, Сливен 25,9%, Кюстендил 25,5%.

    Независимо от постигнатото подобрение, компаниите смятат, че има потенциал за още ограничаване в нивата на незаконна търговия с тютюневи изделия - цигари и незаконно предлаган рязан тютюн за пушене.

    Данните на Агенция „Митници“, разработени на база анализ на приходите от акциз на тютюневи изделия, потвърждават изнесените резултати. През последното тримесечие приходите от акциз на цигари постигат ръст от 17-19%. Във фискално изражение това са 220-230 млн. лева повече приходи от акциз от цигари до момента, като прогнозата на Агенцията е те да достигнат 250 млн. лева до края на годината.

    Резултатите от проучването и наблюденията на компаниите показват, че в България по-голямата част от незаконните цигари са етикетирани за безмитна търговия и се предлагат от улични търговци на откритите пазари, чрез доставка по офиси, административни сгради, домове и т.н., чрез добре организирана нелегална дистрибуция. Мнението на индустрията е, че превенцията и задържанията на незаконни продукти от страна на правоохранителните органи следва да продължат чрез още по-строг контрол на пазара, на границите и чрез разследвания, основани на съвместни действия на всички компетентни институции в България.

    Бизнесът подчерта, че през 2016 предстоят две ключови събития, които биха могли да отворят възможности за приток на незаконни продукти (включително на марки, създадени с цел незаконно разпространение, както и на продукти от страни извън ЕС и на фалшиви продукти). Това са: очакваното повишение на цените вследствие на променения акциз от началото на 2016, както и влизането в сила на нови изисквания за опаковките на тютюневите изделия от май 2016 поради въвеждането на новата Директива за тютюневите изделия на ЕС.

    Специално внимание бе обърнато на факта, че географски България е една от най-уязвимите външни граници на ЕС.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 минути
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд
    преди 1 час
    „Аурубис“ инвестира още 800 млн. лв. у нас
    Компанията ще разшири рафинерията си за катодна мед и ще изгради два нови фотоволтаични парка
    преди 2 часа
    Японската Nidec с втора инвестиция у нас
    Nidec Instruments откри научно-развоен изследователски център в София
    преди 2 часа
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 66% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-февруари 2024 са от Италия, Нидерландия и Гърция
    преди 3 часа
    Във Варна бе открита училищна лаборатория за екология и зелена енергия
    Общо 55 училища в България се включват в съвместни лаборатории, в които ще се създават предложения за промени в различни области на образователния процес
    преди 20 часа
    С 1 софийска заплата може да си купите 1 кв.м. жилищна площ в столицата
    Търсенето ще остане голямо, а ръстовете в цените ще бъдат малко над очакваните нива от 5-10%, сочи анализ на Bulgarian Properties