четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3493 прочитания

    Повечето българи не одобряват „данък вредни храни“

    Под 10% от хората смятат, че подобен налог би довел до по-добри хранителни навици
    30 ноември 2015, 16:20 a+ a- a

    Национално представително проучване на TNS показва, че 80% от българите са убедени, че сами трябва да решават кое е вредно и кое е полезно за тях. 64% от пълнолетните българи не одобряват въвеждането на нов данък върху храни и напитки с определено съдържание на захар, сол и мазнини.

    Едва 9% от пълнолетните българи смятат, че въвеждането на данък върху продукти с определено ниво на захар, сол или мазнини, ще доведе до по-добри хранителни навици. Мнозинството - 57% от анкетираните – са на мнение, че вредите от този данък ще са много повече от ползите, особено на фона на ниските доходи у нас.

    Проучването е проведено през ноември за изследване на обществените нагласи по повод идеята на Министерството на здравеопазването (МЗ) за въвеждане на нов данък върху храни и напитки с определено съдържание на захар, сол и мазнини.

    82% са на мнение, че въвеждането на данък, оскъпяващ продукти, консумирани от мнозинството българи, е неприемливо при нивото на доходи в България. Според тях повишените цени ще стимулират хората да купуват по- евтини, а не обезателно по-здравословни продукти.

    Над 60% от пълнолетните българи смятат също, че въвеждането на този данък може да има негативни ефекти върху поведението и на производителите, и на потребителите.

    68% от респондентите се опасяват, че новият данък може да доведе до свиване на дейността на много компании и до загуба на работни места. Аргументите „за“ не срещат широка подкрепа – само една трета от хората смятат, че въвеждането на данъка ще доведе до положителна промяна в състава на храните, както и до по-здравословно поведение на потребителите.

    Данните показват още, че 65% от хората са на мнение, че данъкът не се въвежда от грижа за здравето на хората, а за събиране на повече пари за бюджета. Едва 26% вярват, че парите, събрани от новия данък, ще се инвестират по предназначение. Толкова са и убедените, че въвеждането на данъка ще доведе до намаляване на заболяванията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 11 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 12 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 12 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 14 часа
    преди 17 часа