четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2525 прочитания

    Все по-често плащаме с банкови карти

    Проучване на MasterCard отчита 18% увеличение в броя на хората, които използват безконтактни плащания
    30 юни 2016, 17:01 a+ a- a

    През 2016 българите използват банковите си карти все по-често и за по-малки покупки в сравнение с 2015. Това показват данни от проучването MasterIndex на MasterCard, което се провежда сред активните картодържатели в България. Потребителите все по-често използват карти дори и за по-малки покупки в различни области на ежедневието си.

    Приблизително 85% от анкетираните на възраст от 18 до 64 години заявяват, че използват картата си всяка седмица, в сравнение с 82% през 2015. Средната сума, заплащана с дебитна карта, е намаляла от 123 лв. през 2015 г. до 116 лв. през 2016 г. 

    Проучването отчита значително увеличение – с 18% на годишна база – в броя на хората, които използват безконтактни плащания. 32% от анкетираните през 2016 заявяват, че  използват безконтактни методи на плащане (в сравнение с 14% през 2015), като техният дял е най-висок сред възрастовата група 25-34 г. (37%). 

    Отношението на българите към мобилните разплащания също е положително - приблизително 70% от картодържателите споделят, че биха искали да пазаруват и плащат чрез мобилно устройство, а едва 17% предпочитат традиционните методи на плащане. Според респондентите, мобилните плащания са най-подходящи за покритие на комунални разходи. Плащането на битови сметки е и най-често споменаваната причина за използване на мобилни плащания (45%), следвана от пазаруване за храна (21%) и на дрехи и обувки (21%).

    Онлайн разплащанията в България също бележат ръст, показва още проучването. 92% от анкетираните заявяват, че извършват онлайн плащания и пазаруват онлайн, което е увеличение в сравнение с 2015, когато 88% от картодържателите потвърждават, че извършват онлайн плащания (при едва 57% през 2014). Честотата им също се е увеличила – над 8% повече хора пазаруват онлайн поне веднъж месечно в сравнение с 2015. 

    Когато става въпрос за навиците при пазаруване, банковите карти се използват главно за закупуване на храна и за онлайн покупки. Притежателите на дебитни карти посочват на първо място в отговорите си закупуването на хранителни продукти (47%), следвано от онлайн пазаруването (42%), докато сред притежателите на кредитните карти преобладава онлайн пазаруването (42%), следвано от покупките на храна (40%) и дрехи (28%). Според проучването, държавната администрация и общинските институции продължават да са местата с най-високо търсене на ПОС-устройства (23%), следвани от куриерските услуги – за заплащане в момента на доставката (20%). 

     

    Кликнете върху инфографиката за по-голям размер
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 3 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 4 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 20 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 20 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 21 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място