петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    13389 прочитания

    Къде и какво искат да работят българите?

    Вижте резултатите от най-мащабното международно проучване, в което са участвали 29 358 души, живеещи в България, и 7 831, живеещи извън България, с интерес да работят у нас
    24 ноември 2011, 18:45 a+ a- a

    66% от българите  биха работили в чужбина, защото се надяват, че там биха имали по-добър стандарт за живот. Притеснително е, че това са образовани и квалифицирани хора.  Добрата новина е, че 7 831 души, които в момента живеят извън България, са изразили готовност да работят у нас. Това са млади хора с изключително високо образование. Това показват резултатите от най-мащабното международно проучване на трудовия пазар, проведено на 20 езика в 66 държави.

    Проучването е инициирано от The Network, международен алианс от водещите сайтове за кариерно развитие в повече от 120 държави, част от който е и JOBS.bg. Самото изследване е разработено и осъществено от Intelligence Group. Компанията има дългогодишен опит в областта на проучванията в сферата на човешкия капитал. 

    Проучването за България беше проведено сред потребители на JOBS.bg през месец юли 2011. В него взеха участие 29 358 души, живеещи в България, и 7 831, живеещи извън България, но с интерес да работят у нас. От участвалите в проучването 80% от хората в България са на възраст между 20 и 44 години, 72% имат между 5 и над 20 години трудов опит, 26% са завършили степен „Бакалавър”, а 45%  - „Магистър”. Любопитно е, че 71% не търсят активно нова работа, но следят какво се случва в тяхната област. От участвалите в проучването хора от чужбина 76% са на възраст между 20 и 45 години, 67% имат между 5 и повече от 20 години опит, завършилите „Бакалавър” са 39%, магистрите - 32%, а 4% са със степен „Доктор”.

    Скоро предстои и стартирането на глобална платформа, в която ще могат да бъдат сравнявани резултатите от проучванията във всички 66 държави.

    Кои са най-важните фактори при смяната на работа
    Доброто заплащане е най-важният фактор за смяната на работа. Това е валидно както за работещите в България, така и за хората в чужбина, но за служителите у нас е много по-силно изразено. За работещите в  България заплатата е ключов фактор за 83%, а възможността за кариерно развитие е следващата най-важна причина за смяна на работата (51%). За сравнение за работещите в чужбина заплатата е определена като най-важния фактор от 69%, а възможностите за кариерно развитие са от решаващо значение за 54%. Ключов фактор за избора на работа както в България, така и за останалите страни, се оказва и добрата работна атмосфера.  Определено се наблюдават и някои различия между възгледите на работещите в България и в чужбина. Така например за 46% от хората в България постоянният договор е важен фактор при смяната на работа, докато за работещите в чужбина той има тежест за 25 процента.  Друга любопитна разлика е, че за 42% от работещите извън нашата страна е важно следващата им работа да бъде „предизвикателна”, докато в България това е от значение едва за 17%. 

    Мобилността
    66% от хората в България биха работили в чужбина. Лошата икономическа ситуация у нас и надеждите за по-добър стандарт за живот са двете основни причини да се търсят алтернативи навън. Според проучването 7 831 души от 66 държави по света са заявили, че имат интерес да се преместят и да дойдат да работят в България. Те обаче биха предприели подобна стъпка, ако тя им помогне да обогатят опита си или видят по-добри възможности за кариерно развитие.
    Топ 3 на най-предпочитаните държави както за живеещите в България, така и за тези извън България, са Германия, Великобритания и САЩ. Безспорно обаче хората  в чужбина са много по-гъвкави и склонни да се местят. Живеещите извън пределите на страната ни виждат много добри възможности в Азия, Африка и по-малки държави в Европа и Америка, които изобщо не попадат в полезрението на работещите у нас.
    Друг любопитен факт е, че българите са по-склонни да отидат да работят в чужбина, отколкото да се преместят в друг град в България. За 66% от живеещите навън обаче промяна в локацията в рамките на същата държава е добра алтернатива.

    Какво се е учило преди и какво учат студентите в момента?
    Интересът към икономическите специалности в България продължава, показва проучването. Цифрите сочат, че 28% от вече завършилите имат икономическо образование. Най-голям процент от студентите в момента (26%) също изучават икономически дисциплини. Това, което се забелязва като тенденция, е, че днес по-атрактивни са специалностите „Бизнес”, „Право”, „Мениджмънт”. Изключително любопитно е също, че в момента има отлив на студенти от инженерните науки за сметка на информационните технологии, към които сега се наблюдава повишен интерес.  Най-голям процент от хората в чужбина (23%) са изучавали мениджмънт, а след това най-често срещаното образование е в областта на инженерните науки (21%).

    Какво работят българите и кои са най-предпочитаните професии?
    Най-голям процент от хората в България работят в областта на продажбите, извършват административна или офис дейност или имат професия, свързана с производството и строителството. Поради факта, че тези професионални области са най-разпространени, то и много хора, които имат такива професии, заявят, че ако можеха да избират, биха работили друго. Според проучването изключително привлекателна за българите е работата на мениджъра, на маркетинг и рекламните специалисти, професията на HR. Повече желаещи, отколкото реално работят подобна професия, има за местата в медиите. Ако можеха да избират, българите биха извършвали и обществени услуги, атрактивна им изглежда и работата, свързана с изкуство и култура, дизайн и архитектура. 
    Негативната тенденция, която очертава проучването, е, че професиите на лекаря, учителя и инженера не изглеждат добра алтернатива за българите и тези, които работят като такива, биха сменили професията си, ако имат възможност. Изненадващо липсва интерес и към професиите, свързани с информационни технологии и автоматиката.
    Основните разлики, които се очертават между българите и тези, които работят в чужбина, е, че хората навън имат доста по-амбициозни цели и 37% желаят да бъдат мениджъри.  У нас 31% от хората биха извършвали административна и офис работа, докато в чужбина това изглежда привлекателно за 24%. Любопитно е още, че работата в медиите е силно предпочитана и в чужбина, но професиите свързани с „Маркетинг и реклама”, „Продажби” и „Човешки ресурси” в България са много по-високо ценени, отколкото зад граница. Обратно, по-престижна навън, отколкото в България, е работата, свързана с наука и изследователска дейност, обществените услуги, образование и обучение, професиите на ИТ специалистите и инженерите. 

    Къде работят най-много хора?

    Най-голям процент от хората в България работят в секторите „Търговия” (15%), „Производство, поддръжка, ремонт и сервиз” (10%), „Образование и наука” (8%), „Банки, финанси, застраховане” (7%). По 6% от участвалите в проучването от България работят в сектора на „Информационните технологии и интернет”, „Промишленост” и „Туризъм”. Ако имаха възможност да избират обаче най-много хора биха предпочели кариера в сферата на мениджмънта и консултантските услуги. Според резултатите по-голямо търсене, отколкото предлагане, има и в секторите „Информационни технологии и интернет” , „Туризъм”, „Финанси,банки и застраховане”. 
    Също както в България, така и в чужбина, силно се откроява като предпочитана областта „Мениджмънт и консултантски услуги” . Разликата е, че за хората навън също толкова привлекателно изглежда и кариерното развитие в още две индустрии – промишлеността и производството. 

    Най-желаните градове и компании

    Лондон е градът избор номер едно и за живеещите в България (39%), и за хората от чужбина (32%). Според 31% от живеещите в България обаче Германия е държавата, чиято икономика и пазар на труда ще върви нагоре през следващите 12 месеца, а 35% от живеещите извън страната ни виждат потенциала на Китай. Това обяснява и големите разлики в предпочитанията за най-предпочитаните за живеене градове. В класацията на живеещите в България след Лондон са  Ню Йорк (12%) и Париж (11%), докато 13% от живеещите в чужбина биха избрали Пекин, а 9% - Хонг Конг. За сравнение интересът към азиатските градове от живеещите у нас е нула.
    Най-желаният работодател от живеещите в България се оказва Google (12%). И докато търсачката няма офис в България, то следващата предпочитана компания е един от най-големите работодатели у нас – Hewlett-Packard. В топ 10 за работещите в България са още: Microsoft, Coca-Cola, IBM, Siemens, Apple, BMW, Nestle, Mercedes. Важно уточнение е, че участвалите в проучването сами са изписвали името на компанията, в която биха искали да работят, а не са избирали работодатели от предварително зададен списък. За работещите извън България безспорен лидер е Shell. 19% от участвалите в проучването са посочили, че искат да работят в петролния гигант. В челната тройка за най-желани работодатели от хората работещи навън са Nestle със 7% и BMW  с 6%.

    Вижте резултатите от проучването тук

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 13 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 14 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 21 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 21 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава