четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1852 прочитания

    Google ще бъде изцяло захранван от възобновяема енергия от 2017

    Компанията проучва и източници на непрекъсната енергия, като АЕЦ, ВЕЦ и електроцентрали на биомаса
    07 декември 2016, 11:10 a+ a- a

    Дейта центровете на Google, както и офисите на всичките ѝ 60 000 служители по света ще бъдат изцяло захранвани от възобновяеми източници на енергия (ВЕИ) още от 2017, съобщи британският Guardian. От компанията нарекоха промяната „ключов момент“.

    Технологичният гигант и в момента е най-големият корпоративен потребител на ВЕИ в света. През 2015 44% от изразходената от Google енергия е била от вятърни и слънчеви източници на енергия. От 2017 100% от необходимата енергия на компанията ще бъде такава, като висшият мениджмънт не изключва и инвестиции в ядрена енергетика в бъдеще.

    Според Марк Оман, който отговаря за енергийните въпроси на компанията в Европа, основателите на Google са убедени, че промяната в климата е реална, незабавна заплаха и затова трябва да се направи всичко възможно да се справим с нея. Той също така обясни, че ВЕИ е стратегически ход по отношение на разходите, тъй като възобновяемата енергия (по-специално тази, добита от Слънцето и вятъра) е най-евтиният вариант в дългосрочен план.

    Google изпълни дадената през 2012 заявка за 100% възобновяема енергия за 5 години. Оман обясни, че е отнело толкова много време, тъй като компанията оперира в много различни юрисдикции и навсякъде споразуменията за купуване на ВЕИ се договарят по различен начин и са различни. Според него за малките фирми подобна амбиция би била трудно изпълнима, основно заради законодателството.

    През 2015 Google е изкупила 5,7 терават часа ВЕИ, което е малко по-малко от генерираната енергия от всички соларни централи на територията на Великобритания за същата година (7,6 терават часа). По-голямата част от закупената енергия е дошла от слънчеви централи на територията на САЩ.

    Въпреки че вятърната и слънчевата енергия са най-евтини, компанията иска да подпише 10-годишни споразумения с непрекъснати източници на енергия, каквито са водните електроцентрали (ВЕЦ), електроцентралите на биомаса (ако източникът е устойчив) и атомните електроцентрали (АЕЦ). „Търсим всякакви форми на нисковъглеродна енергия“, заяви още Оман.

    Той призна, че атомната енергия е „противоречива“ заради опасенията при сигурността на подобни съоръжения и трудното изчисляване на цената на електроенергията, придобита от тях при инвестиции. Въпреки това от Google не я изключват, като възможен източник на енергия.

    Обявените 100% ВЕИ от компания не означава, че Google се движи изцяло и само на възобновяема енергия. Това означава, че на годишна база компанията купува енергия от възобновяеми източници толкова електричество, колкото консумират операциите ѝ, обяснява The Guardian.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 2 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 3 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 19 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 19 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 20 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място