четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2810 прочитания

    Проучване: Кибер атаките са най-голямата заплаха за бизнеса през 2019

    Изменението на климата и недостигът на квалифицирана работна ръка са рисковете, които са се покачили най-много в световен мащаб
    17 януари 2019, 13:13 a+ a- a

    Прекъсване на бизнес дейността и кибер рисковете са посочени като основното притеснение на бизнеса през 2019-а. Това сочи осмото издание на Алианц Риск Барометър, коeто измерва най-големите заплахи за компаниите света. За пръв път кибер рискът се отчита като водещ в световен мащаб.

    Според проучването се увеличават и заплахите от кибер атаки на хакер групи, асоциирани с конкретни държави. Расте и вероятността от увеличаване на съдебните спорове при случаи на нарушение сигурността на данни и информация.

    Климатичните промени и недостигът на квалифицирана работна ръка са рисковете, които са се покачили най-много в класацията спрямо резултатите от миналогодишното проучване.

    В същото време с всяка година компаниите стават все по-обезпокоени по отношение на промените в законите и регулациите в резултат на събития като Brexit, търговски войни и нови митнически тарифи.

    „Компаниите трябва да са подготвени за широк спектър от разрушителни сценарии и предизвикателства в контекста на свързаното в мрежа общество, в което живеем – каза Крис Фишер Хърс, Главен изпълнителен директор на Allianz Global Corporate Specialty.

    Вижте кои са топ 10 бизнес рискове:

    1. Прекъсване на бизнес дейността (Business Interruption – BI) – 37%

    2. Кибер риск – 37%

    3. Природни бедствия и катастрофи – 28%

    4. Законови и регулаторни промени – 27%

    5. Развитие на пазарите – нестабилност, дивергенция и непредвидени промени – 23%

    6. Пожар и инциденти, свързани с експлозии – 19%

    7. Нови технологии – 19%

    8. Климатични промени – 13%

    9. Репутационни загуби – 13%

    10. Липса на квалифицирана работна ръка – 9%

    Киберпрестъпността струва около 600 млрд. долара годишно – в сравнение с 445 млрд. долара през 2014. Това е три пъти повече от средната икономическа загуба от природни бедствия за период от 10 години – 208 млрд. долара. Докато престъпниците използват все по-иновативни методи за кражба на данни, извършване на измами или изнудване за пари, нараства заплахата от хакер групи, асоциирани с конкретни държави, които таргетират доставчиците на ключова инфраструктура, крадат данни и търгуват с корпоративни тайни.

    Все по-вероятно е кибер инциденти да предизвикат съдебни спорове. Нарушенията в защита на данните или прекъсванията в работата на информационните системи могат да генерират големи задължения за трети страни, тъй като засегнатите клиенти или акционери се стремят да компенсират загубите на компаниите си.

    Недостигът на квалифицирана работна ръка за първи път е сред 10-те най-големи бизнес рискове в световен мащаб, както и в частност за много страни от Централна и Източна Европа, Великобритания, САЩ, Канада и Австралия. Това се дължи на фактори като променящата се демография, несигурността, породена от Brexit, и ограничения поток на кадри в областта на цифровата икономика.

    „Квалифицираната работна ръка – и човешкият капитал в по-общ план – се превърна в оскъден ресурс за цифровата икономика", подчертава Людовик Субран, заместник-главен икономист в Алианц. По думиту му компаниите се конкурират ожесточено при набирането на нови служители с компетенции в областта на изкуствения интелект, науката за данните или „управлението на фронтираните рискове“ като например управление на кибер или репутационен риск, тъй като повечето от тези позиции не са съществували преди 10 години. "Дори атрактивните заплати не са достатъчни, тъй като потокът от служители с необходимия набор от умения е ограничен, а спешната нужда от кадри не позволява обучение на място.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 12 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 13 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 13 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 15 часа
    преди 18 часа