четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6608 прочитания

    Присъединяването към Банковия съюз на ЕС ще подсили доверието в стабилността на банковата система в България

    Икономистът Уилям Джаксън от британската анализаторска компания Capital Economics пред Economy.bg
    25 юли 2014, 10:06 a+ a- a

    Уилям Джаксън е икономист, отговарящ за развиващите се пазари в Capital Economics. Често коментира икономическата ситуация в България за Financial Times, CNBC, Reuters, Businessweek и др.
    Capital Economics е една от водещите изследователски компании в света. Подготвя анализи за САЩ, Канада, Европа, Азия, Латинска Америка Африка, Близкия Изток.

    Economy.bg се свърза с Уилям Джаксън, за да коментира как политическата несигурност у нас ще се отрази на икономическия растеж и инвеститорското доверие.

    Г-н Джаксън, застрашава ли политическата несигурност в България банковия сектор у нас предвид факта, че съдбата на КТБ остава неясна?
    Политическата несигурност и оставката на правителството може да затруднят реакцията при евентуална нова ескалация на проблемите в банковия сектор на България.

    Съществува ли риск за останалите банки в България?
    Засега поне изглежда, че последните проблеми с банките са били изолирани случаи. Досега не сме наблюдавали други сигнали за напрежение в банковия сектор. Например нивата на междубанковия лихвен процент останаха стабилни при последните сътресения.
    Въпреки това все още има поводи за притеснение относно състоянието на банковия сектор в България. В годините до 2008 станахме свидетели на значителна кредитна експанзия на банките. Голяма част от тези кредити се оказаха лоши, което продължава да е проблем за банките.

    Какво ще означава влизането на България в Банковия съюз на ЕС?
    Считам, че присъединяването към Единния надзорен механизъм (който се счита като първа стъпка към създаване на Банков съюз на ЕС) е до голяма степен опит за повишаване на доверието в стабилността на банковата система на България. Ако ЕЦБ осигури надзор и подложи местните банки на стрес-тестове, това ще допринесе за идентифициране на потенциални проблеми, което ще подсили доверието и ще предотврати бъдещи масови тегления на депозити.

    Какви ще са предимствата и недостатъците, ако ЕЦБ поеме надзора над българските банки?
    Както вече казах, Единният надзорен механизъм ще помогне да се идентифицират отрано рискове в банковия сектор, като същевременно се засили доверието и се ограничат рисковете от бъдещо масово теглене от банките.
    Като недостатък в краткосрочен план това може да доведе до затягане на условията за отпускане на кредити, ако се окаже, че има нужда местните банки да подобрят състоянието на балансите си преди по-сериозен стрес-тест. Но това би било краткосрочен недостатък, който ще донесе предимства в по-дългосрочен план.

    Как политическата несигурност и банковите проблеми ще се отразят на икономическия растеж на България?
    През последните тримесечия българската икономика отчете умерен икономически растеж. Все още не е ясно какво е въздействието на последните събития и по-конкретно дали проблемите на две отделни банки са довели до затягане на кредитните условия. Но ако се погледне по-обхватно, се вижда, че слабият банков сектор на България е пречка за икономическото й възстановяване и ние очакваме само леко повишение на растежа през следващите години.
    По отношение на политическата несигурност е трудно да се прецени какво ще е въздействието й. Все пак, добре е да се отбележи, че предишни политически кризи и дори протестите през последните няколко години не са оказвали съществено влияние върху икономиката.

    Какъв сигнал изпраща настоящата ситуация у нас към чуждестранните инвеститори?
    По отношение на чуждестранните инвеститори последните събития определено не са положителни. Отдавна е ясно, че състоянието на българския банков сектор е крехко, така че последните събития едва ли са били изненада. По същия начин, политическата несигурност е налице от известно време. Затова не съм сигурен дали събитията сега ще окажат някакво голямо влияние върху чуждите инвеститори.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 12 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 13 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 13 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 15 часа
    преди 18 часа