четвъртък, 18 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7318 прочитания

    Имате проблем с кредит?: Какви са условията в момента да получим ипотечен, потребителски кредит или кредитна карта?

    18 февруари 2009, 14:06 a+ a- a

    Въпросите „Достатъчно високи ли са месечните ми доходи, за да получа кредит?”, „Колко трябва да е самоучастието ми, за да си купя жилище?”, „Какви са лихвите в момента?” изникват, когато кредитоискателят вече е обмислил и взел решението да се обвърже с финансова институция чрез кредит.
    Икономическата криза е една от предпоставките за завишени условия за получаване на кредит или лизинг. Какви са изискванията на финансовите институции за отпускане на кредит в момента, попитахме експерти от водещи банки и кредитни компании в страната.


    Повишени са критериите за остатъчен доход

    Милка Тодорова
    директор „Банкиране на дребно”
    ПИБ

    Първа инвестиционна банка кредитира, но при завишени изисквания към клиентите предвид условията на финансовата ситуация в страната. При ипотечните кредити преценяваме добре кои имоти могат да бъдат приети за обезпечение, тъй като част от тях са с ниска ликвидност - особено тези в курортните комплекси. Въздържаме се да приемаме финансирания в райони, където се наблюдава свръхпредлагане и пренасищане на пазара.
    Съществува и допълнително изискване за увеличаване на самоучастието в сделката при закупуване на недвижим имот. Ако през 2006-2007 г. банката е финансирала до 100% от пазарната оценка, от средата на миналата година самоучастието достига до 30%.
    Повишени са и критериите за остатъчен доход на кредитополучателя след погасяване на месечните му вноски по всички кредитни продукти. Общите лихвени условия също са променени леко в посока увеличение, което отразява повишения пазарен риск и цена на паричния ресурс. Ситуацията при потребителските кредити и кредитните карти е аналогична.

    Финансира се до 70% от пазарната стойност на имота

    Рени Пейчева
    ръководител-отдел „Банкиране на дребно”
    ПроКредит Банк

    ПроКредит Банк отпуска жилищни кредити за закупуване или строеж на жилище на физически лица, работещи на постоянен трудов договор, или доходи от собствен бизнес. Банката финансира до 70% от пазарната стойност на имота, като отпуска кредитите след финансов анализ на всички приходи и разходи на домакинството, целящ да определи възможностите на клиента да изплаща кредита. Кредитите са със срок на изплащане до 10 години и с годишна лихва, която започва от 9%.
    ПроКредит Банк кредитира и ремонт на жилища за срок до 5 години. Годишният лихвен процент за този вид кредити е 12,5%.
    Банката отпуска потребителски кредити до 20 000 лева за срок до 2 години. Те се дават на физически лица на постоянен трудов договор, при условие че заплатите им се превеждат по сметка в банката. Като обезпечение по тези кредити задължително се изисква един поръчител, а годишната лихва е 14,5%.
    Банката издава и международни кредитни карти Visa на физически лица с доходи от постоянен трудов договор или собствен бизнес. Годишният лихвен процент е 18%.

    Банките прилагат по-високи критерии при оценката на кредитния риск

    Илиян Райчев
    началник-управление „Клонова мрежа”
    Пощенска банка


    Преди да одобрят отпускането на заем на даден кредитоискател, банките задължително оценяват кредитоспособността на клиента на базата на редица критерии. В това отношение не е настъпила съществена промяна спрямо миналата година – заеми продължават да се отпускат на тези кандидати, които са в състояние да докажат, че в бъдеще ще могат да погасяват редовно и навременно задълженията си към банката. Същият принцип е валиден и по отношение на издаването на кредитни карти – очаква се кандидатът да удостовери, че разполага с постоянен източник на доходи.
    Разбира се, промените в икономическия климат в световен мащаб и в частност у нас предполагат банките да прилагат по-високи критерии при оценката на кредитния риск. Предвид дългосрочния характер и значителния размер на отпусканите суми на ипотечните кредити в Пощенска банка се подхожда много внимателно при определянето на платежоспособността на кредитоискателите.
    Към настоящия момент банката изисква от всички кандидати за жилищен кредит съотношението на плащанията по кредита към разполагаемия доход на домакинството да не надвишава 60%, за да бъдат те предпазени срещу евентуално влошаване на икономическата обстановка. Наред с това Пощенска банка селектира и типовете недвижими имоти, които приема като обезпечения по кредитни сделки в съответствие с пазарните тенденции за развитие в дадения сегмент.

    Изисква се самоучастие при покупката на имот между 30-35%

    Галя Маринова
    ръководител-отдел „Продукти”
    Сибанк


    В условията на кредитна криза в глобален мащаб банките в България проявяват повече предпазливост при отпускане на ипотечни заеми. Критериите, на които трябва да отговаря един потенциален клиент, са значително променени през последните месеци. Например прието е задължително изискване за висок доказуем осигурителен доход, по-голямо самоучастие при покупката на имот, достигащо до 30-35% от покупната цена на недвижимия имот, липса на просрочия по активни и ползвани към момента на кандидатстване кредити и кредитни карти.
    Потребителските кредити са атрактивен продукт за покриване на краткосрочните нужди на домакинствата, което обуславя и нестихващия интерес към получаването им. Затегнатите мерки от страна на повечето банки по отношение на кредитирането се изразяват предимно в завишаване на лихвените проценти и изискуемия минимум за остатъчен доход на член от семейството.
    Кредитните карти продължават да бъдат търсен и предпочитан кредитен продукт от българина. Лихвените проценти и годишните такси се запазиха на сравнително високи нива с тенденция към увеличение на кредитните лимити и получаване на бонуси при извършване на покупки с кредитната карта.

    Клиентът трябва да работи на безсрочен трудов договор

    Димитър Иванов
    мениджър „Кредитни продукти”
    Societe Generale Експресбанк


    Няма промяна в условията на Societe Generale Експресбанк за кандидатстване за ипотечен кредит. Клиентът трябва да работи на безсрочен трудов договор с изтекъл изпитателен срок и да има минимум три месеца стаж при последния работодател. Основно условие също е клиентът да притежава лично участие, изискванията за което са различни.
    Няма промяна в условията и за кандидатстване за потребителски кредит, където клиентът също трябва да работи на безсрочен трудов договор с изтекъл изпитателен срок и да има минимум три месеца стаж при последния работодател. Максималният размер на потребителския кредит в банката достига 30 000 лева без изискване за поръчител.

    Непрекъснатият трудов стаж трябва да бъде не по-малко от 6 месеца

    Теодор Маринов
    изпълнителен директор
    Interlease

    Въпреки че всеки един кандидат се разглежда индивидуално, има няколко фактора, които са от първостепенно значение при одобрение. Непрекъснатият трудов стаж на кандидата трябва да бъде не по-малко от шест месеца. Доходите му трябва да му позволяват да обслужва лизинговите вноски, като в момента условието е 40% от месечното възнаграждение да покрива вноската. Не на последно място - кредтоискателят трябва да бъде български гражданин.
    По отношение на промените в параметрите на лизинговата сделка, докато към края на първото полугодие на 2008 г. минималната първоначална вноска беше 5%, то сега тя е 15%. Лихвеният процент по новите сделки се е увеличил средно с 1,5% на годишна база.

    Няма промяна в условията за отпускане на стокови и потребителски кредити

    Васил Чалашканов
    изпълнителен директор
    БНП „Париба”


    БНП "Париба - Лични финанси" предлага стокови и потребителски кредити. Нашият стоковият кредит – JetCredit, се отпуска в магазините на търговските ни партньори, като от самото начало собственик на стоката е клиентът. Няма промяна в условията за отпускане на сумата в сравнение с миналата година - единственият документ, който искаме клиентът да представи, е валидна лична карта. Нямаме изисквания за гарант или залог на стоката.
    При потребителските кредити изискването за отпускане на кредит също е само лична карта, като в определени случаи можем да поискаме и документ за доход (ако клиентът е самонает или селскостопански работник). Важен момент във вземането на решение дали клиентът да получи нов кредит е съотношението на доходите му спрямо искания кредит. Клиентът трябва да бъде в състояние редовно и без затруднения да изплаща кредита си.

    Промените засягат основно новите за нас кредитоискатели

    Димитър Касапов
    директор „Маркетинг и продажби”
    TBI Credit


    Възможностите за получаване на кредит са съобразени с променилата се икономическа ситуация. Кандидатите с добра кредитна история в компанията държат първенството в получилите разрешение да сключат договор за потребителски кредит. Промените, свързани с въвеждането на определени ограничения при кандидатите за кредит, засягат основно новите непознати за нас кредитоискатели, които нямат доказана лоялност и съдържат по-голям риск в своето коректно погасяване на отпуснатия кредит.
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 3 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава
    преди 3 часа
    преди 18 часа
    Петя Димитрова, АББ: Няма основания да се очаква, че лихвите ще се повишат с въвеждането на еврото
    Между 300 и 400 млн. лв. се очаква да изразходват банките у нас за въвеждането на еврото
    преди 20 часа
    В София ще се проведат първите в България конференция и хакатон, посветени на Ethereum
    ETHSofia ще се състои между 17 и 19 октомври в Иновационен форум „Джон Атанасов“
    преди 20 часа
    ОББ: Очакваме по-висок икономически растеж през тази година в сравнение с 2023
    Пазарът на труда се характеризира с ограничено предлагане на квалифициран персонал и относително високо търсене, което се отразява във висок ръст на средната работна заплата