четвъртък, 28 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    11321 прочитания

    Любопитни факти за Световния икономически форум в Давос

    Как започва всичко и кой го организира, кой може да участва, колко струва, има ли алтернативи?
    22 януари 2018, 10:19 a+ a- a

    Снимка: WEF

    Между 23 и 26 януари 2018 за 48-и път в швейцарския курорт Давос ще се съберат световните лидери, за да обсъдят последните тенденции в политическия и икономическия живот. Тази година форумът е под надслов „Създаване на споделено бъдеще в един разпокъсан свят“. Как започва всичко и кой го организира, кой може да участва, колко струва, има ли алтернативи? Вижте любопитни факти за форума: 

    Как започва всичко и кой го организира?

    Снимка: WEF

    Световният икономически форум води началото си от 1971, когато водещи европейски бизнес лидери се срещат в швейцарския зимен курорт Давос под патронажа на Европейската комисия и Европейската индустриална асоциация. Събитието, фокусирано върху управленските практики на европейските компании, организира и ръководи швейцарският професор по икономика Клаус Шваб. Малко по-късно той регистрира форума като неправителствена организация със седалище Женева, Швейцария. Постепенно обект на дискусии стават не само бизнес теми, но и политически и социални. До 1987 ежегодната срещата се провежда под надслов Европейски форум по мениджмънт, а след тази година се преименува на Световен икономически форум. И до днес професор Шваб организира, ръководи и председателства форума. Управлението на дейностите около форума и другите инициативи на организацията се осъществяват от международен управленски екип.

    Какъв е профилът на участниците?

    Форумът събира бизнес и политически лидери, технологични новатори, социални предприемачи, филантропи, интелектуалци, журналисти и др. Повече от 2 500 са участниците, заявили участие тази година. 

    Снимка: WEF

    Кой може да участва и колко струва?

    Право на участие имат само членовете на неправителствената организация „Световен икономически форум“, основана от Клаус Шваб. Тя предлага различни нива на членство и съответно различни преференции на форума. Неотдавна вестник The New York Times изчисли колко струва участието във форума. Достатъчно за получаване на покана е базовото членство, което струва 52 хил. долара годишно. Отделно се заплаща и базова такса за участие, която е 19 хил. долара, което прави 71 хил. долара. Входният билет осигурява достъп до всички публични мероприятия по време на форума. Участието в сесиите обаче изисква статут на асоцииран участник, годишната вноска за който вече е 137 хил. долара.

    Отделно от таксите участниците поемат сами транспортните разходи, престоя, както и всички останали мероприятия (коктейли, вечери и др. подобни), организирани за партньори или клиенти.  Стая в обикновен тризвезден хотел например излиза около 600 долара на нощ, но повечето участници наемат вили или апартаменти, цената на които е многократно по-висока.

    Българско участие

    Тихомир Каменов е единственият българин, който е участвал на срещата на световните икономически лидери (Интервю с него вижте тук). Той получава покана през 2004 във Варшава лично от основателя, професор Клаус Шваб, по повод присъединяването на първите десет източно- и централноевропейски държави към ЕС.

    Кой кой е?

    Статутът на участниците се разпознава според значките, които носят. Пълноправните участници носят бяла значка със синя ивица, придружителите им – чисто бяла. Журналистите са с оранжеви, хората от поддръжката – с червени, а антуражът на елита – със зелени.

    Кои са най-значимите постижения? 

    Форумът е катализатор на редица значими глобални инициативи, сред които Глобалният договор на ООН;  GAVI Alliance (известен преди като Световен алианс за ваксини и имунизации);  Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария; разширяването на ОИСР, както и развитието на концепцията за G20.

    WSF vs WEF

    Паралелно като контрапункт на Световния икономически форум (WEF) в Давос протича Световен социален форум (World Social Forum – WSF).  Форумът се провежда на различни места по света, като до момента е организиран в Мумбай, Найроби, Каракас, Карачи, Порто Алегре и др. Идеята е на осем водещи бразилски организации. Мотото на форума е „Възможен е един друг свят“, като целта му е да събере хора, търсещи алтернативи на „един свят, доминиран от капитала в рамките на неолиберализма“.

    Летният Давос

    Ежегодно от 2007 в Китай се провежда и лятна среща на Световния икономически форум популярна като „Летен Давос“, организиран от фондацията. Форумът е известен като Годишна среща на новите шампиони (Annual Meeting of the New Champions). Той се провежда веднъж годишно в Китай, в градовете Далян или Тиендзин, като събира 1500 влиятелни говорители на т.нар. от фондацията Глобално развиващи се компании (Global Growth Companies). Форумът събира представители основно от бързо растящи нововъзникващи пазари като Китай, Индия, Русия, Мексико и Бразилия, но също и бързо напредващи развити страни.

    Форумът Боао – другата китайска алтернатива

    В Азия се провежда още една алтернатива на Световния икономически форум, който обаче  е независима неправителствена международна организация. Форумът Боао събира ежегодно през април бизнес и правителствени лидери, както и представители на научните среди, които дискутират теми, свързани с Азия и света като цяло. Форумът се провежда на тропическия остров Хайнан в Южен Китай.   

    Вижте историята на форума, събрана в 2 минути:

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    Предлагат индустриалните паркове само за един вид производства
    С промените в закона ще бъде създаден нов тип специализиран парк
    преди 3 часа
    „България Еър“ променя терминалите за опериране в в Рим, Мадрид и Прага
    Те са предвидени за полети от шенгенското пространство и предоставят възможност за по-добри транспортни връзки и влизане в страните без паспортна проверка
    преди 3 часа
    Предлагат бърза ликвидация на неработещи фирми
    От 30 хил. до 50 хил. нови дружества се създават на година, като над 90% от новостартиралите компании се провалят още в началните стъпки
    преди 3 часа
    3 български авиокомпании ще летят до Китай
    Правителството определи авиопревозвачите за директните полети до Поднебесната империя
    преди 4 часа
    преди 4 часа
    ЕК с планове за европейска диплома
    Така ще се насърчи мобилността с учебна цел в рамките на ЕС