сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8924 прочитания

    Давос 2015: Изкуственият интелект може да бъде заплаха още за следващото поколение

    Специалисти и учени коментираха темата в рамките на форума
    22 януари 2015, 17:15 a+ a- a

    Интелектът на машините ще изпревари човешкия в рамките на едно поколение. Това прогнозира Стюарт Ръсел, професор по компютърни науки в UC Berkeley и водещ специалист в областта на изкуствения интелект, по време на Световния икономически форум в Давос. Актуалната тема за опасностите, които крие напредъкът на умните машини, не остана извън обсега на срещата. Професор Ръсел обърна внимание, че предизвикателствата пред бизнес и политическите лидери са да контролират този напредък, като гарантират, че компютрите ще продължават да обслужват нуждите на хората, а няма да се превърнат в заплаха за тях.

    Други експерти обърнаха внимание, че в близко бъдеще не е изключено роботи-социопати“ да се превърнат в реална заплаха за човешката раса. Машините например не са способни да имитират двугодишно дете или да разказват шеги, което им приписва качества на социопати.  Кен Голбърг, професор в UC Berkeley и специалист по роботика, смята, че колкото и да продължи напредъкът на технологиите, едва ли някога ще видим машина с чувство за хумор. 

    В глобалния си доклад за основните рискове пред човечеството през 2015 Световният икономически форум признава постиженията и ползите в областта на изкуствения интелект, но заедно с това предупреждава, че в бъдеще може да се стигне до съзнателното му злонамерено използване.

    Най-голямата непосредствена опасност от развитието на изкуствения интелект е създаването на автономни оръжия, следвана от разрушаване на установените форми на заетост в средносрочен период. Вече виждаме как компютрите започват да заменят все повече хора на пазара на труда. 

    И въпреки опасностите, които крие изкуственият интелект, психологът Алисън Гопник е на мнение, че „човешката глупост винаги ще бъде по-голяма заплаха за нашето бъдеще от изкуствения интелект“. А истинската опасност се крие в комбинацията между двете. Именно заради това според Гопник трябва да помислим повече за начина, по който регулираме напредъка на машините. 

    Преди няколко дни учени и специалисти, които се занимават с технологии, подписаха отворено писмо, с което призовава да бъдат проучени заплахите, които крие изкуственият интелект. Под документа подписите си сложиха и Стивън Хокинг и Елън Мъск.  

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 15 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 16 часа
    преди 16 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 19 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 19 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд