четвъртък, 02 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8674 прочитания

    Кои са факторите, които ни правят доволни от живота?

    В различните части от света „съставките на щастието“ се различават, показва Better Life Index на ОИСР
    31 май 2016, 15:37 a+ a- a

    Да си здрав и да имаш добра работа са две от най-важните съставки, свързвани със субективното благосъстояние. Това показва последното проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Better Life Index или „Индекс по-добър живот“.

    Данните показват, че като цяло най-висока удовлетвореност от живота има в Дания, Норвегия и другите скандинавски държави, както и в Швейцария, Нова Зеландия, Канада и Австралия – страни, които имат високи резултати по отношение на заетостта, качеството на работните места и здравето на населението.

    В страните с по-ниско ниво на удовлетвореност нивото на заетостта и продължителността на живота са по-ниски от средните за ОИСР.

    Индексът покрива нивото на удовлетвореност в 38 държави и на практика показва много слаби колебания. Въпреки това хората, които са завършили университет в страните от ОИСР имат по-високи нива на удовлетвореност от живота в сравнение с тези, които са завършили само начално образование.

    Индексът измерва благосъстоянието по 11 показателя: жилище, доход, работа, общество, образование, околна среда, ангажираност в обществото, здраве, удовлетвореност от живота, сигурност и баланс работа-личен живот.

    Индексът показва, че добрите икономически показатели на една държава не означават непременно, че тя се представя също така добре в целия спектър от показатели. Например Турция и Мексико се представят изключително силно в някои форми на обществена ангажираност. Южна Африка има слаб резултат при много от индикаторите в сравнение с по-богатите страни, но се представя силно по отношение на обществото и баланса личен живот – работа.

    Личната сигурност е проблем в някои държави с високи доходи. Според Индекса чувството на несигурност е високо в САЩ и Нова Зеландия.

    Естония, Полша, Корея, Япония и Германия са с най-високи нива по отношение на образование и умения; над средното ниво при баланса работа-личен живот са държави с различни икономически показатели като Русия, Унгария, Италия и Ирландия.

    Индексът тази година включва данни за нови държави: Латвия и Южна Африка.

    На сайта на индекса има инструмент, чрез който всеки потребител може да състави свой собствен индекс на добруването за собствената си държава. Към момента този инструмент е използван от над 110 хил. души от 180 държави по света. Основните „съставки“ на щастието според тях са: удовлетвореност от живота, здраве и образование.

    Подробности за Индекса можете да научите от видеофайла:

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19
    преди 1 ден
    преди 1 ден
    ЕК започна разследване срещу Meta
    Производството е по новия закон за цифровите услуги
    преди 1 ден
    Wizz Air с нов маршрут: Ще лети от София до Хераклион
    Полетите ще са два пъти седмично
    преди 2 дни
    3 студентски стартъпа печелят по 10 000 долара финансиране
    Вижте кои отбори спечелиха петия сезон на акселератора Elevate на Американския университет в България
    преди 2 дни
    Откриват Ритейл парк Видин Плаза
    Инвеститор е „Дунония“, ще бъдат разкрити нови над 80 работни места