четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    13189 прочитания

    Къде са най-големите възможности за работа в бъдеще?

    Там, където компютърът не може да се справи – във взаимодействието между хората
    28 юни 2013, 14:29 a+ a- a

    Днес ставаме свидетели как производствени и оперативни дейности се оптимизират непрекъснато, благодарение на напредъка на технологиите. Автоматизацията на бизнес процесите улеснява компаниите, но и поражда сериозни предизвикателства на пазара на труда.  В бъдеще все повече ще се търсят умения и качества, които машините не притежават, и специалисти в области, в които човешкият фактор е незаменим.

    Качества като емпатия, общителност, критична мисъл и социална интелигентност, свързвани с хуманитарните и социални науки, ще са все по-търсени в бъдеще в сравнение с тесните технически умения. И тази тенденция вече е налице в развитите икономики. Интересна графика на McKinsey Quarterly, публикувана от Business Insider, онагледява много добре този процес:

    В бъдеще програмистите и ИТ специалистите вече няма да така търсени на пазара на труда, както днес, твърди Даниел Желски, професор по химия в SUNY New Paltz. Той извежда 3 закона за търсенето на работа в бъдеще:

    1. Възможностите за работните места ще идват от нещата, които компютърът не може да свърши.

    2. Глобалният пазар предполага все по-ниско заплащане и по-малко възможности в много професии.

    3. Все повече професионалисти ще работят като фрийленсъри.

    Какво означава това? Възможностите за работа в бъдеще ще са най-големи в сферите, трудни за автоматизиране, т.е. които са свързани със взаимоотношения между хората.

    Наскоро Американският Институт за бъдещето очерта най-важните качества за реализиране на пазара на труда в близко бъдеще. Техните заключения потвърждават тези тендеции. Ето и кои са уменията:

    1. Критична мисъл. В бъдеще все повече ще се ценят уменията за осмисляне на проблемите  и вземане на адекватни решения.

    2. Социална интелигентност. На преден план излиза способността на човек да преценява емоциите на хората и провокира определени реакции и желани взаимодействия. Това означава да усещаме околните и напасваме начина си на общуване към техния тон, жестове и стил. Умението за общуване е ключово за професионален успех, независимо дали става въпрос за комуникация с колеги, мениджъри, клиенти или бизнес партньори. 

    3. Умения за работа в различна културна среда. Глобализацията означава, че все по-често ни се налага да работим с хора от различни страни, култури и етноси. Знанието на чужд език вече не е достатъчно – налага се да бъдем толерантни към различията и търсим общ език, въпреки тях.

    4. Свързаност. Социалните медии превърнаха света в едно глобално село. Те вече започнаха да променят начина, по който работим и комуникираме на работното място, а в бъдеще тази тенденция ще продължи с пълна сила. 

    5. Широка специализация. Тясната специализация е мъртва. В бъдеще все повече ще се ценят интердисциплинарни умения. Познанията в различни области и овладяването на нови умения ще са най-важното оръжие в битката на пазара на труда. Необходимостта от „учене през целия живот“ ще е по-голяма от всякога.

    6. Селективност. В бъдеще все по-важно ще бъде умението да отсяваме това, което наистина ни е нужно и полезно от тоновете информация, които ни заливат всеки ден.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 9 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 10 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 10 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 12 часа
    преди 15 часа