сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3134 прочитания

    Най-малките машини в света с Нобелова награда за химия

    Учените Жан-Пиер Суваж, Фрейзър Стодарт и Бърнард Ферина са пионери в разработването на молекулярни машини като молекулярен асансьор и молекулярни мотори
    05 октомври 2016, 14:41 a+ a- a

    Шведската кралска академия на науките присъди тазгодишната Нобелова награда за химия на трима учени – Жан-Пиер Суваж, Университетът в Страсбург, Франция; Сър Дж. Фрейзър Стодарт, Северозападен университет, САЩ; и Бърнард Л. Ферина, Университет в Грьонинген, Нидерландия, „за дизайна и създаването на молекулярни машини“.

    Според официалното съобщение за наградата те са „разработили най-малките машини в света“. Тримата учени са разработили молекули чиито движения могат да бъдат контролирани и освен това могат да извършват определени задачи, когато им бъде подадена достатъчно енергия.

    Според Нобеловия комитет носителите на тазгодишната награда са демонстрирали как миниатюризацията на технологиите може да доведе до революция. Със своята работа те са отвели науката химия в ново измерение.

    Първата стъпка към молекулярните машини прави Жан-Пиер Суваж през 1983, когато успява да свърже две молекули с формата на пръстен една за друга и така прави молекулярна верига. Тази верига се нарича катенейн (catenane). Обикновено молекулите се свързват по между си чрез силни ковалентни връзки, в които атомите имат споделени електрони. В катенейна, обаче, те са свързани чрез по-свободна механична връзка, която позволява на отделните пръстени от веригата да се движат сравнително свободно един спрямо друг. Точно такова е изискването за машина, която да може да изпълнява определени задачи.

    Втората стъпка е направена през 1991 от Фрейзър Стодарт. Той разработва ротаксан (rotaxane). На практика ученият нахлузва молекула с формата на пръстен върху друга с формата на ос и демонстрира че пръстенът може да се движи по дължината на оста. Сред разработките на Стодарт, базирани върху тази технология, са молекулярен асансьор, молекулярен мускул и базиран на молекули компютърен чип.

    Третата стъпка в молекулярните машини е направена от Бърнард Ферина през 1999. Той създава молекулярно роторно острие, което може да се върти продължително в една и съща посока. С помощта на молекулярни мотори той успява да завърти стъклен цилиндър, който е 10 000 пъти по-голям от мотора. Ферина също така е проектирал и наноавтомобил.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    преди 3 часа
    EY и denkstatt се обединяват в една от най-големите консултантски компании в областта на ESG у нас
    denkstatt става част от мрежата на EY в Австрия, България, Румъния, Унгария и Словакия и ще бъде позната под марката EY denkstatt
    преди 4 часа
    Google отмени някои от изискванията си, касаещи служители на нейни доставчици
    Това може да помогне на технологичния гигант да избегне договаряне със синдикатите
    преди 19 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 21 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 22 часа