петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4547 прочитания

    Да съхраняваш електричество в хартия

    Енергийната хартия се създава от целулоза и полимер и е пластична, водоустойчива и лека
    11 октомври 2016, 15:00 a+ a- a

    Снимки: Linköping University

    Учени от Университета в Шведския град Линшьопинг (Linköping University) са разработили батерии от хартия, които са нарекли „енергийна хартия“ (power paper). Разработката е направена в лабораторията по органична електроника в университета и има невероятна способност да съхранява енергия. Материалът е направен от наноцелулоза и полимер с добри проводими свойства. Резултатите от работата на учените са публикувани в Advanced Science.

    Един лист от новата хартия с диаметър около 15 сантиметра и дебелина няколко десети от милиметъра, може да съхрани енергия до 1F* - капацитет, подобен на този на суперкондензаторите. Материалът може да бъде презареждан стотици пъти, като всеки път зареждането трае само няколко секунди.

    Според шведските учени новият материал е много подходящ за съхранение на енергия, придобита от възстановяеми енергийни източници. Според проф. Ксавие Криспин, професор по органична електроника и съавтор на изследването, подобни филми от суперкондензатори съществуват от известно време, но новото в случая е че материалът може да бъде триизмерен – да бъде създаден „дебел лист“, обяснява още той.

    На допир енергийната хартия се усеща като пластмасова и изглежда по същия начин, но се отличава с изключителна якост. Структурната основа на материала е наноцелулоза. Тя се добива след като вода с високо налягане се насочва към целулоза, докато отделните нишки от нея се разделят една от друга до размер 20 нанометъра в диаметър. След като наноцелулозните нишки са потопени във воден разтвор към тях се добавя отново воден разтвор, в който има и електрически зареден полимер. Полимерът оформя тънък покривен слой върху целулозните нишки и така се получава новият вид хартия.

    Новият материал се произвежда от евтини и леснодостъпни материали – целулоза и полимер. Той е лек, пластичен, водоустойчив и не изисква опасни химикали или тежки метали за производството си, уточняват от Университета в Линшьопинг. Освен това той поставя нов световен рекорд по едновременна проводимост на йони и електрони, което обяснява изключителния капацитет за съхранение на енергия.

    Проф. Магнус Берген, директор на Лабораторията по органична електроника, обясни, че екипът е получил финансиране в размер на 34 милиона шведски крони (около 3,87 млн. долара) от шведската фондация за стратегически проучвания. Средствата са предназначени за разработване на метод за разумно масово производство.

    *Фарад – единица за електрически капацитет на кондензатор.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица
    преди 9 часа
    Shelly Group е първата компания на най-новия сегмент за двойно листване на БФБ
    Дружествата могат да търсят капитал едновременно и на двете борси в България и Германия
    преди 14 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 15 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 15 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам