петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5846 прочитания

    Антибиотиците лекуват рак

    Учен от Манчестър направи откритието след разговор с 8-годишната си дъщеря
    29 януари 2015, 15:17 a+ a- a

    Професор Майкъл Лизанти от Университета в Манчестър установи, че някои ракови клетки се влияят силно от действието на обикновени антибиотици. Той бил вдъхновен за проучването си от своята 8-годишна дъщеря Камила. Докато двамата разговаряли за работата му в лабораторията, тя попитала баща си "Защо да не използваме антибиотици, както правим при останалите болести?", пише Science Daily.

    Товага проф. Лизанти направил редица опити в своята лаборатория и установил, че антибиотиците убиват успешно стволовите ракови клетки без да нанасят вреди на здравите клетки около тях.

    Проф. Лизанти работил заедно със свои колеги от Колежа по медицина Алберт Айнщайн в Ню Йорк и Раков център Кимел, Филаделфия. Екипът използвал 5 вида антибиотици, включително и такъв за лекуване на акне (doxycycline), върху осем типа ракови клетки.

    Така учените установили, че четири от антибиотиците унищожават раковите клетки във всеки тест, включително глиобластома (най-агресивният мозъчен тумор), рак на белите дробове, простатата, яйчниците, гърдата, панкреаса и кожата.

    Антибиотиците действат, като разрушават митохондриите. Митохондриите са "двигателят" на туморните клетки, от който те извличат своята енергия, за да растат, да мутират и да се делят, образувайки тумори.

    Тестовете са проведени със стволови ракови клетки, които се считат отговорни за разрастването и разпространението на тумори в организма. Те са особено трудни за унищожаване със стандартните методи на лечение, което води до това, че някои тумори развиват устойчивост срещу лечение.

    Проф. Линзати обяснява, че резултатите от проучването дават добра основа за провеждане на изпитания с хора. Те ще са значително по-бързи и евтини, тъй като антибиотиците се ползват от хората вече десетилетия наред. Ще са необходими допълнителни изследвания, за да се валидира ефикасността на това лечение, особено в комбинация с по-конвенционални терапии на този тип заболявания, обяснява още професорът.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица
    преди 10 часа
    Shelly Group е първата компания на най-новия сегмент за двойно листване на БФБ
    Дружествата могат да търсят капитал едновременно и на двете борси в България и Германия
    преди 14 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 15 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 16 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам