петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6139 прочитания

    Десетте принципа на простотата

    Вижте кои са те според Джон Маеда, един от водещите дизайнери на 21 век
    31 януари 2014, 16:58 a+ a- a

    Успехът често е свързан  с по-малко, а не с повече. Да се правят нещата по-бързо и по-лесно често може да бъде най-добрият начин да се добави стойност и да се изпъкне сред тълпата. Не е тайна, че хората реагират по-добре на ясни предложения, дори  ако не  са толкова добри като сложните.

    Джон Маеда е графичен дизайнер със световна слава, прочут със своето търсене на простотата. Маеда вярва, че новостите в бъдещето ще бъдат много по-малко свързани с технологията, отколкото с дизайна: „Изкуството очовечава техниката и я прави разбираема. Дизайнът е необходим за придаване на смисъл на информационното претоварване“, пише той в свой блог и дава Apple като най-добрия пример.

    Както мнозина други Маеда вярва, че светът на бизнеса е станал прекалено „ориентиран към лявото полукълбо“ в своето мислене, като се фокусира върху логиката и разсъжденията – наука, технология, инженеринг и математика или STEM-стебло, както го нарича.  Той мисли, че бъдещето икономическо развитие се нужда от повече „ориентирано към дясното полукълбо“ мислене, или по неговите думи IDEA – интуиция, дизайн, емоция и изкуство. Простотата, вярва той, е в комбинацията на двете половини на мозъка и е в „нашите ръце да я реализираме“, пише Питър Фиск в „Креативния гений“ („Изток-Запад“).

    Маеда извежда 10 принципа на простотата.  Вижте кои са те:

    1. Намалявай – най-простият път за опростяване.

    2. Организирай – направи многото да изглежда като малко.

    3. Време – ускоряване, спестяване на време. Времето за чакане изглежда сложно, спестяването на време изглежда просто.

    4. Учи се – знанието побеждава невежеството. Нещата не винаги са сложни - ние често сами ги превръщаме в такива с невежеството си.

    5. Различия – простотата се нуждае от сложност. Колкото повече сложност има в даден пазар, толкова повече изпъква простотата.

    6. Контекст – не се фокусирайте само върху очевидното. Да погледнем периферията на това, към което се обръщаме, е толкова важно, колкото и основното нещо.

    7. Емоция – бъдете човечен и се отнасяйте лично към клиента и проблемите. Естетичният и ергономичен дизайн изглежда добре и се усеща добре.

    8. Доверие – ние вярваме в простотата. Вярваме на това, което можем да разберем и не вярваме на това, което на разбираме.

    9. Провал – някои неща никога не могат да са прости. Алгоритмите на Google, които ни позволяват да внесем смисъл в невероятно сложните мрежи на познанието, никога няма да са прости – но тази сложност предоставя прости резултати от  търсенето.

    10. Единственият – махнете очевидното, добавете смисленото.  Простотата е невероятно сложна. Зависи как я гледате, отблизо или от разстояние. В един трескаво зает и претрупан свят са необходими само едно-две неща, за да стане животът ни по-лесен. Простотата всъщност трябва да бъде съвсем проста – не я правете прекалено сложна.  

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 минути
    TSMC планира да увеличи работната си сила до 100 000 души
    Най-големият производител на чипове наема с огромни темпове
    преди 15 часа
    ТИЗ започва паневропейски интермодален проект с италианската Gruppo UniRetiCon
    Целта е у нас да бъдат създадени различни интермодални платформи
    преди 16 часа
    Авиационният сектор у нас е достигнал на 92% нивото си от преди COVID пандемията
    85% от самолетите на българските авиокомпании са работили на пазари извън България
    преди 17 часа
    Български хляб достига до 10 европейски държави с Lidl
    Пловдивският производител „Хебър” инвестира близо 15 млн. евро в 2 нови производствени линии
    преди 19 часа
    Над 10% ръст на пътуванията на българи в чужбина през февруари
    Увеличават се и посещенията на чужденци у нас, показват данните на НСИ