петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8039 прочитания

    Трябва ли горите да се подмладяват?

    При дърветата „стар“ не означава „слаб, превит и уязвим“, а точно обратното - „жизнен и мощен“, пише Петер Волебен, автор на бестселъра „Тайният живот на дърветата“
    16 януари 2018, 14:19 a+ a- a

    Петер Волебен е лесовъд, в продължение на 23 години работи в горското управление в провинция Рeйнланд-Пфалц. През 2006 г. поема грижата за 1200 хектара гора, в която прилага на практика своите възгледи. В „Тайният живот на дърветата“ („Ера“), бестселър в над 20 държави, Волебен споделя дълбоката си привързаност към горите и увлекателно обяснява невероятните процеси в тяхното общество. Като например остаряването, при което, за разлика от хората, протичат напълно противоположни процеси... Вижте до какви изводи стига той: 

    „Още като студент по лесовъдство научих, че мдалите дървета са по-жизнени и растат по-бързо от старите. Това становище битува и днес и е причина да се приема, че горите трябва да се подмладяват. Да се подмладяват? Това означава единствено да се секат старите стволове и да се подменят с млади насаждения. Според актуалното становище на горски сдружения и лесовъди само тогава горите са стабилни и следователно годни за произвоство на големи количества дървен материал и съответно в състояние да приемат и поглъщат CO₂ от въздуха. В зависимост от дървесния вид растежът по височина намалява на възраст от 60 до 120 години. Тогава настъпва времето да влязат в действие машините за дърводобив. Може би идеалът за вечна младост, дискутиран така противоречиво в съвременното ни общество, сега просто е прехвърлен върху гората. Поне така изглежда, защото дърво на 120 години, съотнесено към човешката възраст, тъкмо е „завършило училище“. Според проучване, направено от международен изследователски екип, досегашните научни хипотези обаче се оказват напълно погрешни. Учените са изследвали 700 000 дървета на всички континенти. Изненадващият резултат е, че колкото по-старо е едно дърво, толкова по-бързо расте.

    Например дърветата с диаметър на стъблото един метър произвеждали три пъти повече биомаса, отколкото екземплярите с наполовина по-тънки стъбла. Следователно при дърветата „стар“ не означава „слаб, превит и уязвим“, а точно обратното - „жизнен и мощен“. Така че старците сред дърветата са значително по-продуктивни от младите сред тях, а във връзка с климатичните промени са и важни съюзници на човека. Мотото да подмладяваме горите, за да ги направим по-жизнени, може да се разглежда най-малкото като подвеждащо след издаването на въпросната студия. Единствено по отношение на използването на дървесния материал дърветата се обезценяват от една определена възраст нататък. Тогава гъбите могат да предизвикат гниене в сърцевината на дървото, но това ни най-малко не се отразява на по-нататъшния му растеж. Искаме ли да използваме дърветата в борбата с климатичните промени, би трябвало да ги оставим да остареят, точно както съветват големите природозащитни организации.“    

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 минути
    Проучване: 1/3 от финансовите директори в ЦИЕ тестват решения с GenAI
    Намирането на служители с правилните компетентности е най-голямото предизвикателство при въвеждането на AI, показва анкета на Deloitte
    преди 28 минути
    UBS продава активи на Credit Suisse на стойност $8 млрд.
    Сделката с Apollo е стартирала преди поглъщането на Credit Suisse от UBS
    преди 2 часа
    Очаква се пазарът на смартфони да се възстанови през 2024 г.
    Най-голям ръст се очаква в премиум сегмента, показват данни на Counterpoint Research
    преди 4 часа
    38 млрд. долара достигат загубите от финансови измами през 2023
    БОРИКА стартира инициатива за превенция на финансови измами
    преди 4 часа
    Започва поетапно изключване на отоплението за град София
    Изключването на топлоподаването стартира на 31 март