петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7165 прочитания

    Вижте средните наемни цени на жилищата в София

    Повишаването на наемите в някои квартали надвишава 20% спрямо 2017, отчитат от АДРЕС
    04 юни 2018, 10:07 a+ a- a

    Търсенето на жилищни имоти под наем в София значително намалява в сравнение с миналата година, показват данните на АДРЕС Недвижими имоти за 2018 г. Сключените сделки от началото на годината са почти двойно по-малко спрямо същия период на 2017. Като причина за по-слабата активност на пазара от компанията посочват значителното повишаване на наемните цени. В някои квартали ръстът надвишава 20% на годишна база.

    „Все по-забележимо става отварянето на ножицата между наемателите и наемодателите. Собствениците на имоти са повлияни от активния жилищен пазар и икономическия ръст в столицата, заради което част от имотите се предлагат на завишени цени. Тъй като поскъпването не е обосновано заради промяна в търсенето, вече сме свидетели на негативното му отражение върху пазара на наеми – по-бавно реализиране на офертите и спад в броя на сключените сделки от началото на годината“, коментира Йорданка Рангелова, мениджър кантора „Наеми“ АДРЕС.

    По думите й разликата в офертните цени спрямо миналата година е осезаема. Средните наемни цени за двустаен апартамент вече достигат 750-800 лева, при 600 лева през 2017. При жилищата с две спални има сходна промяна – от 800-900 лева през миналата година, наемите вече са около 1000-1100 лева. Най-сериозно покачване има в кварталите Дружба, Витоша и Източните райони на столицата. От другата страна, средствата, с които разполагат наемателите, се запазват на нивата от миналата година. Заради това клиентите трудно откриват желаното жилище.

    „Наемодателите в момента са силните на пазара и често пренебрегват мнението на консултантите относно реалното състояние на този сегмент. Дори имаме случаи, при които часове след срещата с нас, клиентът сам решава да коригира офертната цена с по-висока“, дава пример Йорданка Рангелова. 

    Поскъпването на наемите, заедно с ниските лихви по кредитите, отдръпват клиентите от този пазар и ги превръщат в бъдещи купувачи, посочват от компанията. При настоящите банкови условия, месечните наеми често надвишават вноските по кредитите, което предопределя избора. Това е и един от факторите за поддържането на висока активност на пазара за покупко-продажби през летните месеци на 2018.

    „Достъпността на жилищата под наем в София видимо се понижава. Месечният наем за двустаен апартамент вече почти надвишава 50% от средната работна заплата в столицата. Семейство с двама работещи може да си позволи подобен тип имот, отделяйки около 25% от месечните си доходи си за наем. При индивидуален наемател обаче тази опция е трудно постижима“, пояснява Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС.

    Хората, които имат спешна необходимост от жилище, често са принудени да наемат за кратко апартамент, който надвишава финансовите им възможности, докато открият по-изгодно решение. Обикновено това се случва в рамките на 3-4 месеца. С подобна краткосрочната заетост разходите по отдаването на апартамента растат, което може да доведе до допълнително покачване на офертната цена или оттеглянето му от пазара. 

    „Собствениците, които търсят по-висока доходност, се възползват от възможностите за краткосрочно отдаване чрез онлайн платформи, което носи своите последици за пазара. Част от апартаментите около Центъра и Централна гара се отдават основно за краткосрочно ползване, заради високия интерес към тези райони. По този начин количеството предлагани имоти за дългосрочен наем се ограничава“, изтъква Йорданка Рангелова.

    По думите ѝ обаче не са единици случаите, в които наемодателите се отказват от използването на онлайн платформи и се преориентират към дългосрочното отдаване. Основни причини за това са бързата амортизация на имота, разходите по поддръжка и почистване, както и липсата на свободно време за организацията на процеса.

    От компанията прогнозират, че ако поскъпването на наемните цени се задържи през следващите месеци, търсенето ще продължи да се понижава и наемодателите ще се сблъскат със сериозни затруднения при реализиране на имотите. „Ако станем свидетели на повече оферти на пазарни цени, интересът на наемателите ще се възвърне и това ще доведе до поетапно балансиране“, казва Йорданка Рангелова. Тя съветва собствениците да се консултират със специалист и да съгласуват офертните цени с актуалното състояние на пазара.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 2 часа
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 18 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 18 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 19 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 1 ден
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство