събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1614 прочитания

    В мантията на Луната може да има големи количества вода

    Ново откритие твърди, че залежите могат да бъдат използвани за постоянно човешко присъствие на спътника
    26 юли 2017, 09:19 a+ a- a

    Древни вулканични залежи на луната разкриват нови доказателства за вътрешността на спътника. Според данните под повърхността има съществено количество вода.

    С помощта на данни от сателит учени от университета „Браун“ изследваха лунните пирокластични залежи - слоевете скала, образувани от големи вулканични изригвания. Магмата, породена от тези експлозивни събития, бива отвеждана дълбоко от вътрешността на спътника до повърхността, се пише е проучване, публикувано в Nature Geoscience. 

    Предишни изследвания откриха следи от воден лед в сенчестите региони на лунните полюси. Въпреки това, геологът Ралф Миликън от Университета „Браун“ смята, че тези водни залежи са породени от водорода, пренасян от соларните бури. Новото проучване разкрива, че е възможно да има големи водни залежи и в мантията на земния спътник. Според Миликън на Луната е имало вода още в ранния стадий на сформиране.

    „В изследването наблюдаваме вода в залежи по повърхността, но те са в резултат на магма, която идва от дълбините на луната. Именно поради факта, че в състава на магмата има вода, в дълбините на мантията трябва да има още от течността“, разказва още Миликън.

    Все още остава загадка как водата е достигнала до Луната.

    „Основната теория е, че големият сблъсък, който е сформирал Луната, е довел до насищане на енергия и горещина, което елиминира възможността за остатъчна вода. Въпреки това на Луната такава има. Една от версиите е, че течността е била пренесена впоследствие, преди Луната да се е охладила напълно. Това е възможно благодарение на сблъсъци с комети и астероиди на които е имало вода“, допълва геологът.

    „Достъпът до залежите, които открихме, е много по-лесен от този в сенчестите ледени региони на полюсите. Водата е тежка и скъпа за пренос от Земята в Космоса. Всяка капка вода, която може да бъде добита на луната, вместо да бъде пренесена от Земята е от голямо значение и разкрива много възможности за човешко присъствие на луната“, смята Миликън.

    В следващите етапи от проучването учените искат да наблегнат на изследване на пирокластичните залежи в по-големи детайли, за да разберат каква е концентрацията на вода в отделните участъци под повърхността.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 10 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 10 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 10 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 12 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години