четвъртък, 18 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8044 прочитания

    Трябва ли горите да се подмладяват?

    При дърветата „стар“ не означава „слаб, превит и уязвим“, а точно обратното - „жизнен и мощен“, пише Петер Волебен, автор на бестселъра „Тайният живот на дърветата“
    16 януари 2018, 14:19 a+ a- a

    Петер Волебен е лесовъд, в продължение на 23 години работи в горското управление в провинция Рeйнланд-Пфалц. През 2006 г. поема грижата за 1200 хектара гора, в която прилага на практика своите възгледи. В „Тайният живот на дърветата“ („Ера“), бестселър в над 20 държави, Волебен споделя дълбоката си привързаност към горите и увлекателно обяснява невероятните процеси в тяхното общество. Като например остаряването, при което, за разлика от хората, протичат напълно противоположни процеси... Вижте до какви изводи стига той: 

    „Още като студент по лесовъдство научих, че мдалите дървета са по-жизнени и растат по-бързо от старите. Това становище битува и днес и е причина да се приема, че горите трябва да се подмладяват. Да се подмладяват? Това означава единствено да се секат старите стволове и да се подменят с млади насаждения. Според актуалното становище на горски сдружения и лесовъди само тогава горите са стабилни и следователно годни за произвоство на големи количества дървен материал и съответно в състояние да приемат и поглъщат CO₂ от въздуха. В зависимост от дървесния вид растежът по височина намалява на възраст от 60 до 120 години. Тогава настъпва времето да влязат в действие машините за дърводобив. Може би идеалът за вечна младост, дискутиран така противоречиво в съвременното ни общество, сега просто е прехвърлен върху гората. Поне така изглежда, защото дърво на 120 години, съотнесено към човешката възраст, тъкмо е „завършило училище“. Според проучване, направено от международен изследователски екип, досегашните научни хипотези обаче се оказват напълно погрешни. Учените са изследвали 700 000 дървета на всички континенти. Изненадващият резултат е, че колкото по-старо е едно дърво, толкова по-бързо расте.

    Например дърветата с диаметър на стъблото един метър произвеждали три пъти повече биомаса, отколкото екземплярите с наполовина по-тънки стъбла. Следователно при дърветата „стар“ не означава „слаб, превит и уязвим“, а точно обратното - „жизнен и мощен“. Така че старците сред дърветата са значително по-продуктивни от младите сред тях, а във връзка с климатичните промени са и важни съюзници на човека. Мотото да подмладяваме горите, за да ги направим по-жизнени, може да се разглежда най-малкото като подвеждащо след издаването на въпросната студия. Единствено по отношение на използването на дървесния материал дърветата се обезценяват от една определена възраст нататък. Тогава гъбите могат да предизвикат гниене в сърцевината на дървото, но това ни най-малко не се отразява на по-нататъшния му растеж. Искаме ли да използваме дърветата в борбата с климатичните промени, би трябвало да ги оставим да остареят, точно както съветват големите природозащитни организации.“    

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 6 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 7 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 13 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 14 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава