събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3505 прочитания

    Голям космически експеримент потвърди теорията на относителността на Айнщайн

    Гравитацията работи както се очакваше, дори при огромни космически тела
    06 юли 2018, 15:32 a+ a- a

    Проучване потвърди теорията на Айнщайн. Според нея всички обекти падат по един и същи начин без значение от масата или съставa им. Например ябълка и гюле, хвърлени от кула, ще достигнат до земята за едно и също време. Въпреки това учени оспорваха това, смятайки, че при доста силно гравитационно привличане може да се наблюдават непредвидени отклонения.

    Теорията бе тествана в система с три звезди и резултатите потвърдиха твърденията на Айнщайн.

    „Проучването показва, че рутинното и внимателно наблюдаване на отдалечени звезди може да предложи много точна информация за доказването на съществено важни теории на физиката“, разказва професор Ингрид Стеърс от департамента по физика и астрономия в Университета в Британска Колумбия, Канада, която е съавтор на проучването.

    Изследването бе извършено в „естествена лаборатория“. В системата от три звезди, наречена PSR J0337+1715, намираща се на 4200 светлинни години от Земята, има екстремни условия, които позволяват на учените да направят изследвания в необикновена ситуация.

    „Това е уникална звездна система. Нямаме информация за друга подобна. Това я превръща в единствена по рода си лаборатория за изпробването на теорията на Айнщайн“, сподели Раян Линч от обсерваторията „Грийн Банк“ в Западна Виржиния, САЩ.

    В системата има неутронна звезда в 1,6-дневна орбита с бяло джудже. Двете обикалят за 327 дни около друго по-отдалечено бяло джудже. Учените наблюдаваха системите в рамките на няколко години. Неутронната звезда изпраща доста силен сигнал, който позволява прецизното проследяване на движенията.

    Ако другите теории за гравитацията бяха верни, то масивната неутронна звезда и по-малкото бяло джудже биха били привлечени към по-голямото бяло джудже по-различен начин. Учените не забелязаха никакви отклонения, което потвърждава теорията на Айнщайн като вярна дори за такива големи обекти.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 18 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 18 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 18 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 18 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 21 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години