четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1643 прочитания

    Транстихоокенаското търговско споразумение беше подписано от 12 държави

    Това е една от най-големите мултинационални търговски сделки в света
    04 февруари 2016, 10:07 a+ a- a

    Транстихоокеанското търговско споразумение (Trans Pacific Partnership – TPP) беше подписано в Оукланд, Нова Зеландия от представителите на 12 държави. Това е една от най-големите мултинационални търговски сделки в света, съобщава BBC.

    Държавите, подписали документа, съставляват 40% от световната икономика. Те имат две години, в течение на които да ратифицират или отхвърлят документа. Изготвянето на това споразумение отне около 5 години, а дължината му е над 6 000 страници.

    В пакта участват САЩ, Япония, Малайзия, Виетнам, Сингапур, Бруней, Австралия, Нова Зеландия, Канада, Мексико, Чили и Перу. Противните на това споразумение, особено в САЩ, смятат, че то ще доведе до изместване на работни места от Америка в развиващите се държави.

    Американският президент Барак Обама, обаче, заяви, че документът поставя на първо място американските работници. Освен това TPP ще даде икономическо преимущество на САЩ пред Китай в Азиатско-тихоокеанския регион.

    Пактът поставя нови стандарти на практика във всяка една сфера на живота от пазара на труда и околната среда до интелектуалната собственост.

    В САЩ, за да бъде ратифицирано споразумението, то трябва да бъде одобрено от Конгреса. В страната обаче вече се оформя „нетипична коалиция“, която критикува документа. „Против“ споразумението са носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц, републиканецът Доналд Тръмп, както и националните профсъюзи на работниците в страната.

    Стиглиц нарича ТПП „най-лошото търговско споразумение от десетилетия“. Според него документът предоставя твърде голяма власт в ръцете на големите корпорации. Те ще имат право, в ролята си на чуждестранни инвеститори, да съдят националните правителства в частни международни трибунали, когато смятат, че националните закони противоречат на ТПП. В тези скъпи съдебни дела могъщи корпорации се изправят срещу зле финансирани правителства, а това прави абсолютно всички видове регулации, дори тези, касаещи опазването на планетата от парниковите газове, уязвими, обяснява Стиглиц.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 16 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 17 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 17 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 19 часа
    преди 22 часа