сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3475 прочитания

    Белият дом се подготвя за изкуствения интелект

    В същото време Великобритания признава, че се е „провалила“ в организацията за въвеждането на технологията
    14 октомври 2016, 14:06 a+ a- a

    Белият дом публикува два доклада, свързани с развитието на изкуствения интелект. Първият е озаглавен „Подготовка за бъдещето на изкуствения интелект“. Той обръща внимание на настоящото развитие на технологията, законовите рамки, в които попада, и какви мерки трябва да предприеме правителството. „Националният план за проучвания и разработка на изкуствен интелект“ е вторият доклад, който се концентрира върху насоките, които правителството предлага, за да стимулира и напътства разработката на умни машини. С втория документ се предвижда и заделянето на част от държавния бюджет, която ще бъде инвестирана в новата технология.

    Според първия доклад най-негативни последици от автоматизацията ще има върху нископлатените и нискоквалифицирани работни места. Развитието на подобни технологии ще увеличи разликите в заплащането за различни технологични и висококвалифицирани позиции, увеличавайки икономическото неравенство между работниците.

    Специално звено на Белия дом ще обърне внимание на проблема, обмисляйки как може да преквалифицира служители от засегнати области, за да им позволи да работят заедно с изкуствения интелект, вместо да създава нужда от изкуствено запазване на работни места, на които машина би се справила по-прецизно и бързо.

    По данни на втория доклад специалистите по изграждането на изкуствен интелект са малко, а търсенето на технологията ще продължи да се увеличава. Според проучването университети и компании водят битка в наемането и задържането на таланти, които имат познания в развитието на умни роботизирани асистенти.

    В днешно време едно от най-разпространените приложения на изкуствения интелект е да разпознава лица. В миналото подобна работа се извършваше от специалисти, които трябваше да запомнят чертите на издирвани лица и да преглеждат стотици снимки от охранителни камери, за да ги открият.

    В същото време, докато САЩ се подготвя за навлизането на изкуствения интелект в ежедневието, Великобритания сподели, че се е „провалила“ в създаването на условия за развитието и адаптацията на подобни технологии. Доклад на комисия, наблюдаваща работата на министерския съвет на Острова, гласи, че „в правителството отсъства план за лидерство в сферата на изкуствения интелект и роботизацията“. Според комисията изкуственият интелект ще окаже сериозно влияние върху ежедневието, а членовете на парламента смятат, че подобен технологичен напредък поражда етически, правни и социални проблеми.

    Google, Facebook, Amazon, IBM и Microsoft неотдавна обединиха силите си в изграждането на общо звено за работа по развитието на умни машини. Партньорската им програма цели да разреши етичните проблеми, породени от развитието на изкуствения интелект.

    Тechcrunch пише, че „комбинирането на професионализма на хората с изкуствения интелект ще положи основите на бъдещето на човечеството“. Според технологичното издание разсъдъкът, способността за мислене и вземане на решение е това което управлява ежедневието ни, спомага за лечението на болести, създава изкуство и музика, открива нови хоризонти и превръща мечтите в реалност. Еволюцията на машините от прости инструменти в мислещи уреди ще позволи на човечеството да прави много неща по-бързо и по-качествено.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 7 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 7 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 8 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 9 часа
    преди 12 часа