За новите страни-членки на ЕС, вкл. България, прогнозираният ръст на БВП в резултат на използването на големи бази данни е 1.9%, сочи нов доклад
Преходът към решения, основани на големи бази данни, може да допринесе с 206 милиарда евро към европейската икономика до 2020 или увеличение от 1.9% на европейския брутен вътрешен продукт. Това сочи доклад за въздействието на Big Data в 28-те държави-членки на ЕС. Докладът е изготвен от Варшавския институт за икономически изследвания по поръчка на demosEUROPA и спонсориран от Microsoft.
В него се посочва, че увеличението на приходите ще бъде усетено във всички 28 държави-членки на ЕС, и посочва въздействието върху растежа на субрегионалния БВП за Северна Европа (2%), новите държави- членки (1,9%) и Южна Европа (1.6 %). Икономическите сектори, за които се смята, че ще спечелят най-много, са търговията (47 милиарда евро), производството (45 милиарда евро), публичната администрация (27 милиарда евро) и здравеопазването (10 милиарда евро).
Значителният потенциал на данните с отворен достъп и големите бази данни за по-ефективни и прозрачни услуги в публичния сектор е друга констатация на доклада. От мобилни приложения, които позволяват на живеещите в градовете лесно да планират своите пътувания с обществения транспорт, до предоставяне на информация относно мерки за спестяване на енергия, подходящи за техните домове, докладът подчертава потенциала за засилване на обществения контрол и засилване на дебата относно действията и услугите на правителствата.
Малките и средни предприятия и предприемачите също могат да се възползват от по-голям достъп до финансиране и пазари, както и подобрена ефективност на бизнес процесите, предлагани от данните с отворен достъп и големите бази данни.