вторник, 08 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3613 прочитания

    Ако жените и мъжете в ИТ сектора се изравнят, БВП на Европа ще се увеличи с 9 млрд. евро

    Българският фонд за жените подновява активната си работа за постигане на равнопоставеност между половете
    03 юли 2015, 09:42 a+ a- a

    От ляво надясно: Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Български фонд за жените; Жасмина Мирчева, началник на кабинета на министъра на труда и социалната политика, Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България; проф. Румяна Стоилова, директор на Института за изследване на обществата и знанието при БАН, Гайр Шоберг, изпълняващ длъжността посланик на Кралство Норвегия

    Ако броят на жените в сектора на информационните и комуникационните технологии се изравни с този на мъжете, БВП на Европа ще се увеличи с 9 милиарда евро годишно. 

    Това показват данни от изследване на Европейската комисия от 2014, представени по време на дискусия на Български фонд за жените на тема „Защо (да) инвестираме в жените?”.

    Друго изследване на „Маккинзи от 2009 посочва, че, ако се постигне баланс в нивата на заетост между мъжете и жените, безработицата в ЕС ще намалее от 24 на 3 милиона безработни, т.е. използването на пълния потенциал на жените ще покрие 21 милиона работни места в (тогава) 27-те страни членки.

    „Светът не може да си позволи да не използва икономическата сила на жените, както и техния лидерски потенциал. Все повече корпорации възприемат специални политики за равен достъп до професионално развитие на жените.  Всички тези инвестиции в най-скоро време ще имат икономическа възвращаемост,” каза по време на дискусията Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България. 

    Тя допълни, че компаниите, които имат баланс в управлението, имат средно 35% по-висока печалба от други, в чиито бордове липсват жени. Според нея т. нар. джендър квоти са инструмент за увеличаване на броя жени на ръководни позиции, но и за привличането на мъже във феминизираните професии, което ще доведе до нарастване на престижа на професията и увеличаване на заплащането. 

    „Спешно трябва да се адресират неравенствата в заплащането по пол. Дори при най-необразованите слоеве доходите на мъжете са по-големи от тези на жените“, коментира проф. Румяна Стоилова,  директор на Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Изследвания на Института показват, че мъжете на най-висока мениджърска позиция печелят средно 18% повече от жените на същата позиция. На следващото по-ниско мениджърско ниво мъжете печелят с 25% повече. Инвестицията в образование си заслужава, защото жените с висше образование са по-добре платени от мъжете на по-ниските йерархични равнища в организацията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    САЩ отпуска $100 млн. за иновации при полупроводниците
    Те ще са насочени към университети, национални лаборатории и частния сектор
    преди 16 часа
    5 ИКТ организации предлагат промяна в приема в математическите и професионалните гимназии
    Без силно математическо образование, ИТ индустрията рискува да загуби конкурентното си предимство, предупреждават те
    преди 17 часа
    Световната банка: България е сред водещите места за правене на бизнес
    Докладът Business Ready обхваща само 50 страни, като не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония
    преди 18 часа
    Проф. Зико Колтер с безплатна лекция в Софийския университет
    Той е член на борда на OpenAI и е в България по покана на INSAIT
    преди 19 часа
    България изпада от групата на най-свободните икономики в света
    От 20-то страната ни се срина до 43-то място по икономическа свобода, алармират от ИПИ
    преди 20 часа
    Сър Греъм Уотсън се присъединява към преподавателския състав на ВУЗФ
    Английският икономист ще предава своя богат опит от реалния политически и академичен живот на студентите