В периода 2010-2013 41% от бедните са успели да излязат от тази група трайно, а една трета са повишили материалното си благополучие значително, показва анализът на Института
Заетостта е основният фактор за излизане от състояние на бедност. Това показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), който изследва динамиката на бедността у нас в периода 201-2013*.
Анализът на ИПИ разкрива, че движението на домакинствата между доходните групи в България е значително. Бедността е в немалка степен динамична, тоест нейният състав се мени през годините, като около 40% от домакинствата се изкачват по стълбата на доходите и не се връщат обратно в бедност в средносрочен план. Водещият фактор е заетостта, което означава, че политиките в подкрепа на възможностите за създаване на нови работни места, в т. ч. гъвкави форми на заетост, са ключови за борбата с бедността и покачване доходите на по-бедните домакинства, уточняват от Института.
Трайната бедност обхваща около 10% от населението, което потвърждава оценките на ИПИ за лицата, живеещи в дълбока бедност. Това са лица, които изостават далеч назад спрямо доходите в обществото и при тях липсва каквато и да е динамика за излизане от бедност през годините. В тази група са концентрирани хора с много ниско образование и такива, които дългосрочно са без работа, както и определени високорискови групи - самотни възрастни, хора с увреждания, многодетни семейства в гета и др. Излизането от бедност на тези групи изисква конкретни мерки, които задължително минават през образованието и квалификацията, и стигат до по-добро таргетиране и ефективност на социалните програми.
Основни изводи от анализа на динамиката в подоходното разпределение:
- Ниското образование и липсата на работа са основните фактори за попадане сред най-бедните 20% от домакинствата;
- 41% от най-бедните (1-ви квинтил) през 2010 са прескочили в по-горен квинтил през 2013, тоест условно са „избягали“ от бедност; други 14% от най-бедните през 2010 временно са успели да избягат от групата на бедните, но отново са се върнали в нея в рамките на периода;
- 45% от най-бедните (1-ви квинтил) през 2010 са останали в бедност през целия период 2010-2013. Това означава, че близо 10% от цялото население е в трайна бедност, което се припокрива с оценките на ИПИ за т. нар. „дълбока бедност“;
- Заетостта е водещият фактор за излизане от бедност - 2/3 от избягали от бедност в периода 2010-2013 живеят в домакинство, в което има трудови доходи;
- 1/3 от избягалите от бедност в периода 2010-2013 са попаднали в 3-ти и 4-ти квинтил, тоест са повишили доходите си значително.
*За целта на изследването са използвани данни на НСИ за доходите и условията на живот (EU-SILC), като домакинствата са разпределени в 5 групи (квинтили) според дохода им.
В първия квинтил са 20-те процента най-бедни домакинства, докато в последния, пети, квинтил са 20-те процента най-богати домакинства. Разгледаният период е 2010-2013, като основен фокус е поставен върху динамиката в групата на най-бедните 20% от домакинствата в страната (1-ви квинтил).