Quark VR представиха прототип на безжичен шлем за виртуална реалност
Българските разработчици на виртуална реалност Quark VR постигнаха успех в областта на VR технологиите, като представиха безжичен прототип на един от най-популярните шлемове за виртуална реалност в света – HTC Vive. Екипът демонстрира напредъка си по своя проект със специално видео.
HTC Vive е платформа за виртуална реалност, която с помощта на инфрачервени камери улавя движенията на потребителя във физическата реалност и ги прехвърля във виртуалната. Макар и най-популярен сред шлемовете за виртуална реалност, HTC Vive има един сериозен недостатък – той е постоянно свързан с компютър чрез дълъг кабел, който често затруднява движенията на потребителите. Quark VR отстраняват именно този проблем, превръщайки устройството в безжично.
Quark VR работят върху начини да премахнат кабелите от HTC Vive в последните няколко месеца, ползвайки се и от насоките на Valve (едни от разработчиците на самия HTC Vive) в определени области.
Това, което прави прототипа на българите необикновен, е не само възможността за безжичен стрийминг, но и способността на техния софтуер да предава към няколко шлема наведнъж.
"Въпреки, че прототипът все още има нужда от доизпипване, той работи така, както се очаква от него, и е огромна крачка напред за безжичното бъдеще на виртуалната реалност", подчертава управителят и съосновател на Quark VR Краси Николов.
Както се вижда в тийзъра, хедсетът на HTC Vive е свързан с малък бордови компютър и преносима батерия. За удобство, разработчиците временно ползват колан за съхранение на компютъра и батерията. Засега батерията дава възможност за над 2 часа игра.
Екипът загатва и за друго предстоящо видео, в което ще демонстрират безжичен мултиплейър с различни хедсети. Това е и най-голямото предимство на Quark VR: софтуерно решение, което работи с множество различни шлемове, или както го наричат разработчиците "хардуер агностик".
Quark VR всъщност е новото име на компанията Іntugаmе, за която ви разказахме преди година. Вижте какво ни споделиха основателите на стартъпа за потенциала на виртуалната реалност тук.