Лорън Джарет се присъединява към Progress в началото на 2017. Преди това е била главен маркетинг директор на Acquia и Kaseya и е заемала лидерски позиции в CA Technologies, Oracle и American Express. Завършила е магистърската си степен в Харвард, а бакалавърската – в Yale University. Преди месец Progress обяви преместването на служителите си в София в нова офис сграда. Това е най-големият офис на Progress в глобален мащаб – с близо 500 служители - и ключов иновационен център за компанията.
Economy.bg разговаря с Лорън Джарет за възможностите и предизвикателствата пред жените, работещи в технологичния сектор, и плановете на Progress за офиса в София.
Жените в технологичния сектор: предизвикателства
Лорън, имате дълъг опит в технологичния сектор. Кое е най-голямото предизвикателство за една жена да работи в тази индустрия? Смятам, че жените все още са слабо представени на високите позиции в много технологични компании. В резултат на това дамите трябва да работят по-упорито, за да се докажат. Имах късмета да съм попадала в различни ситуации в кариерата ми досега. Натрупала съм доста опит. Смятам, че и жените и мъжете трябва да намерят точната среда, в която има най-голям шанс те да бъдат успешни.
Кои бяха/са Вашите ролеви модели? Имах късмета да имам няколко. Първият беше майка ми. Тя беше предприемач. Сама изгради бизнеса си, който остана стабилен през цялата й кариера. Това, което научих от нея, беше значението на упорития труд и това, че човек може да постигне всичко, ако постави фокуса, където е необходимо и работи упорито. Това винаги ме вдъхновяваше. Мисля, че през целия ми професионален път винаги съм имала голям късмет да работя с хора, от които мога да уча. Научила съм по нещо от почти всеки, с когото съм работила по отношение на това какво е добре да правя и какво – не. Успях да науча доста. И имах доста добри модели, които да следвам. Нашият CEO Йогеш Гупта е един от тях. Той създава чудесна работна среда, където мога да дам най-доброто от себе си и научих доста за времето, в което работя с него.
Кои са най-важните професионални и лични уроци, които научихте в работата си в технологичния сектор? Първият е: Поемайте професионални рискове. Много пъти хората, и особено жените, не се възползват от възможностите, защото не притежават целия нужен опит. Но знаете ли какво? Не става дума за това. По-важно е да се опита, да се поеме риска и да се работи упорито. Така че бих казала: Поемайте рискове, вярвайте в себе си, вярвайте, че можете да постигнете всичко, работете здраво, защото нищо не може да замести упорития труд. И след това потърсете средата, в която ще намерите точния баланс в живота ви. Трябва да преследвате точната кариера и точния баланс, които ще ви накарат да се чувствате удовлетворени в личен и професионален план.
Какви стимули са нужни за по-активното участие на дамите в технологичния свят?
Защо технологичният свят все още не е толкова привлекателен за жените? Според мен предизвикателствата започват в училище. Имаме нужда от училища, които насърчават жените да се занимават с технологии, наука, математика и инженерство. Смятам също, че и като корпорации имаме отговорност да гарантираме, че практиките ни на подбор, на повишение, културата ни на работа, насърчават и подкрепят жените да израстват и напредват в кариерата си.
Как по-добрите заплати или по-добрия баланс между работа и личен живот биха допринесли за това да има повече жени в технологиите? Обсъждахме този въпрос със съпруга ми. Той е главен финансов директор на компания от здравния сектор. Ние си поделихме отговорностите по отглеждането на децата. И сме на мнение, че компаниите трябва да бъдат по-гъвкави не само спрямо жените и времето им със семейството, но и спрямо мъжете. И когато бизнесът успее да създаде такава среда, в която и мъжете да могат да споделят отговорността по отглеждането на деца, то тогава това ще подкрепи не само жените, но и модерните работещи семейства.
Какъв съвет бихте дали на жените, които са се насочили към кариера в технологичния сектор? Бих казала: Направете го. Поемете рисковете. Възползвайте се от възможностите. Може да е нещо, което не сте правили преди. Научете се да поемате риска от провал. Провалът е просто възможност да научиш нещо. Ставаме по-добри, като продължим да опитваме. Затова бих казала: Поемете риск, вярвайте в себе си и нищо не може да замени упорития труд.
Какви са плановете на Progress за офиса в София?
Какви са плановете на Progress за офиса в България? Много се радваме да имаме този прекрасен, нов офис в България. Вдъхновение е за екипа тук, но също и за цялата компания. Офисът показва на света и на България, че Progress е иноватор. И че сме добро и креативно място за работа. Планираме да инвестираме тук, както и в другите ни офиси по света.
Планирате ли да увеличите екипа в София? С развитието на компанията увеличаваме екипите глобално, за да подкрепим този растеж. Ще продължим да го правим и в България, която е една от най-важните локации за нас.
Колко работни места смятате да откриете и за какъв тип специалисти? Ние като компания винаги се опитваме да подберем най-добрите таланти – инженери, маркетинг специалисти, професионалисти в различни сфери на бизнеса ни.
Можете ли да споделите конкретно число? Не мога да споделя конкретно число. Инвестираме в нови технологии, като допълнена и виртуална реалност, чат продукти, блокчейн и др.
Как екипът в България е ангажиран с тези проекти? Специалистите тук са важна част от глобалния екип. Имаме много добро сътрудничеството между екипите в България и САЩ. В крайна сметка не е важна локацията, а уменията.