Катерина Николова е специалист „Развитие на търговски обекти“ (Retail Development Executive) във „Филип Морис България“. Има близо 5 години опит на различни позиции в компанията, по-голяма част от които в отдел „Продажби“. Към момента отговаря за разработването на стратегия и план за развитието на продуктите с потенциално намален риск в мрежата, извън собствените търговски обекти, а именно - ключови клиенти, търговци на дребно и други партньори. Дипломирана е като магистър „Управление на човешките ресурси“ в УНСС, гр. София.
Срещнахме се с Катерина, за да ни разкаже повече за работата си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за тази професия.
Какво е да работиш като специалист „Развитие на търговски обекти“ във „Филип Морис“?
Началото на кариерата Моята кариера стартира в една консултантска компания като офис асистент. След това бях търговски и маркетинг асистент в компания, която се занимаваше с производство и дистрибуция на месо и месни колбаси. Във „Филип Морис“ работа започнах преди 5 години като рецепционист в отдел „Администрация“. Тази стартова позиция беляза цялото ми развитие до момента. На тази длъжност научих как да се справям с много важни задачи, поставени едновременно. Научих се също така да комуникирам с различните отдели и да говоря на „техния език“, за да си бъдем максимално полезни. Работата ми като рецепционист изгради у мен и умения за контакт с различните нива в организацията. След това заех позиция асистент в отделите „Маркетинг“ и „Продажби“, където взимах участие в различни проекти. С помощта на колегите и от двата отдела организирахме годишната конференция и коледното парти. След това преминах през позициите търговски представител и тийм лидер на IQOS обектите за гр. София. Това са може би най-динамичните моменти, които съм имала. Като търговски представител научих как да балансирам себе си в напрегнати ситуации, а като тийм лидер успях да работя много върху търпението си. От няколко месеца заемам 5-ата си позиция в компанията – специалист „Развитие на търговски обекти“, в отдел „Продажби“.
Какви са основните отговорности на тази позиция? Основните отговорности са свързани с разработването на стратегия и план за позиционирането на бездимните тютюневи изделия IQOS в определени канали. Това е нещо ново за мен, което предизвиква любопитството ми, което е и един от основните ми двигатели за развитие. Ежедневните ми задължения са свързани с контакт както с външни клиенти, така и с колеги в офиса, координирането на проектите помежду ни и установяването на клиентската нужда.
Как типично протича един работен ден? Сутринта започва с кафе и приятен разговор с колеги, а след това преглед на пощата и списъка със задачи. Денят може да включва срещи за обсъждане на различни проекти с колегите, също така може да има срещи с външни представители или пък посещение на някой от обектите, за който в момента се разработва стратегия.
Какви умения и качества са необходими? За тази професия е необходимо да имате желание за работа, да сте проницателни и да носите духът на любопитството в себе си, който да ви движи напред. Важно е също така да сте готови да предизвикате себе си в различни ситуации и роли, да сте открити, директни, позитивни и не на последно място - да вярвате в това, което сте и което правите. Независимо какво образование имате, ако притежавате тези умения и качества, то може да постигнете всичко. И компанията дава достатъчно инструменти това да се случи.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Основният метод, по който поддържам знанията и уменията си, е чрез непрекъснато обменяне на информация с колеги и хора от обкръжението ми. За мен да търсиш, споделяш, обменяш и обновяваш информацията, която ползваш, е от ключово значение. В работна среда нямам притеснение да попитам и да помоля за съдействие. Работим в много колегиална среда, в която всеки с удоволствие помага на другите. Също така обичам да предизвиквам себе си като търся смисъла защо дадено нещо трябва да се случи. В нашата компания нещата не се случват, защото някой „отгоре“ е казал така, а защото има бизнес нужда от това и най-вече защото има клиентска нужда това да се реализира.
В момента компанията преминава през огромна трансформация. От работа в конвеционалния бранш ние преминаваме към бездимни тютюневи изделия, което е една огромна иновация за целия свят. И в процеса на тази трансформация, ние самите като служители също се трансформиране. За тези цели компанията предоставя непрекъснато обучения. Имаме специално сформиран екип, който ни помага в това. Също така обменяме опит с всички пазари, на които оперираме, както и непрекъснато комуникираме с нашата централа, която ни осигурява обучения и материали на регулярна база.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие във „Филип Морис“ са толкова, колкото всеки служител пожелае те да бъдат. Компанията ни е открита и отворена към това да развива служителите си и един от примерите съм аз. За 5 години съм сменила 5 позиции в 3 различни отдела. Моята позиция в момента е на ниво среден мениджмънт, като в отдела най-високо йерархично ниво е национален мениджър „Продажби“. Той отговаря за продажбите в цялата страна.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? По принцип най-голямата заблуда във всеки бранш, на всяка една позиция е, че може да ти е лесно. Във „Филип Морис“ залагаме на това не да ти е лесно, а да ти е интересно. Да правиш това, за което си нает с хъс и желание. Защото само в такива условия работата ти би била продуктивна и можеш да дадеш най-доброто от себе си.
Хората често си мислят, че тук работят скучни хора и работата е монотонна и рутинна. Това за нас са непознати понятия. Работим в изключително динамична среда, в която приветстваме креативността и ценим индивидуалността на всеки един служител.
Как си почиваш? Хобитата ми са свързани с движение – разходки в парка, разходки в планината, тренировки в залата и други.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България