Димитър Петкански е инженер „Индустриализация“ в италианската компания „Буллтек“, която произвежда метални и пластмасови компоненти в Пловдив. Завършил е Професионална гимназия по електротехника и електроника в Пловдив и Технически университет - София, филиал Пловдив. Кариерата на Димитър стартира още докато учи в гимназията – първата му работа е като електромонтажник. След това прекъсва, за да се отдаде на заниманията в университета. Кариерата му продължава своето развитие със стаж в немската компания „Либхер“, която има завод в Пловдив.
Към екипа на „Буллтек“ се присъединява преди около 6 години като служител в отдел „Управление на качеството“. Там работи три години, преди да бъде повишен до процесен инженер, а малко след това става инженер „Индустриализация“.
Срещнахме се с Димитър, за да ни разкаже повече за индустриалния инженер. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като индустриален инженер в „Буллтек“?
Какви са основните отговорности на индустриалния инженер? Ръководя екип от инженери, като основното ни задължение е внедряването на нови продукти, което много често налага и внедряването на нови производствени практики и процеси в компанията. Аз отговарям за проектирането на целия производствен цикъл – каква да е последователността на операциите, през какви стъпки, операции и обработки ще премине конкретното изделие. Това не е лесна задача, тъй като „Буллтек“ е предприятие, което съчетава много производствени процеси – произвеждаме пластмасови компоненти, имаме металообработка и краен монтаж. Когато говорим за краен монтаж, там пък нерядко се налага да проектираме нови работни места – разположение, налични материали, приспособления, машини, съпътстващо оборудване и т.н. Всичко това трябва така да бъде така изградено и структурирано, за да гарантира ефективен производствен процес.
Освен за внедряването на нови изделия и процеси, отговарям за подобряването и на текущите процеси. Цялото това нещо, съчетано под един покрив, не е лесна задача, носи ежедневни предизвикателства, но и затова ми е интересна работата.
Как типично протича един работен ден? Моят работен протича в две различни направления. Една част от него е свързана с работа на бюро – отговарям на имейли, запитвания, комуникирам с клиенти. Хубавото е, че имам възможност да общувам с хора от цял свят и ежедневно да научавам нови неща. Другата част от работата на бюро е свързана със самото проектиране на производствените процеси. Създаваме 3D модели на детайли по мостри на наши клиенти, понякога се налага да изготвяме техническа документация за изделието, преди то да бъде вкарано в производство.
Второто направление от моя работен ден е свързано с дейности във фабриката. Много често присъствам и на стартирането на някое производство. Освен да разработим един процес на хартия, ние трябва и да го внедрим и тогава аз и моите колеги прекарваме повече време в цеха. Така че това не е професия за хора, които се боят да си изцапат ръцете.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? За да може един човек успешно да изпълнява тези задължения, е много важно да има желание за подобрение, за развитие, за научаване на нови неща и за придобиване на нови умения. Също така трябва да знае как да приложи наученото в университета в реална среда. Това е нещо, което аз съм научил от моите ръководители, и сега се старая да го предавам на по-младите колеги в екипа.
Факт е, че тази позиция изисква техническо образование, но е много важно и въображението. Понякога разполагаме с много оскъдна информация и за да създадем едно ефективно функциониращо работно място, се изисква голяма доза въображение.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Старая се да намирам материали, свързани с моята работа и дейността на компанията. Непрекъснато развивам своите умения и повишавам компетентността си. Чета за нови технологии и развитието на техниката в глобален план. Освен това, когато се изправим пред даден проблем или нещо, което изисква техническо решение, ми е много трудно да се прибера и да спя спокойно. Така че и вкъщи отделям немалко време да проучвам различни методики и техники за справяне с определени проблеми. В крайна сметка, развитието на човек зависи от самия него.
Какви са възможностите за развитие? Аз имах добрата възможност да се развия в тази компания. Започнах на по-ниско ниво и преминах през различни длъжности. Това ми позволи да видя различни аспекти от работата на предприеятието, което ми е изключително полезно на настоящата ми позиция. И възможностите за развитие не спират дотук. Занапред бих могъл стана ръководител проекти или пък продуктов мениджър, отговаряйки за цели групи продукти или за определени клиенти. Но за мен вертикалното развитие не е толкова важно. По-ценното е, че тук продължавам да се развивам личностно.
Същевременно „Буллтек“ продължава да се развива, непрекъснато открива нови позиции и длъжности и човек винаги има голям избор от възможности за развитие.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Когато кажем титлата „инженер“, много хора си представят, че това се едни скучни хора, които чертаят схеми на един дъски с молив и линийка или пък проектират нещо на компютъра. И общо взето, дотам се изчерпва представата за инженер. Това съвсем не е така. Не и в динамичната среда, в която живеем в днешно време. Не и в средата, в която аз работя. Моята работа е доста разнообразна и много често на нас ни се налага да проявяваме голяма доза въображение и да бъдем по-скоро творци.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Аз имам прекрасно семейство, с което много често пътуваме както в България, така и в чужбина. През седмицата с колеги практикуваме различни спортове – играем волейбол, скуош, ходил съм и на йога. Важно е човек не само да работи, но и да разпуска. Добрата почивка те прави продуктивен и креативен на следващия ден.
Планираме още придобивания, разрастване на екипа с поне 20%, местим се и в нов офис - Атанас Киряков, изпълнителен директор на „Онтотекст“ и президент на обединената Graphwise, пред Economy.bg
Вижте интервюто с Брус Дейсли, бивш вицепрезидент на Twitter за Европа, който участва в първото събитие на Jobs.bg, Tech.bg и Economy.bg - EconomyForum