Новите правила биха оскъпили цените на жилищата с 30-40% според Националната асоциация на строителните предприемачи
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) отложи с една година Наредбата за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания. Това означава, че за период от 12 месеца всички инвестиционни проекти, изработени по отменената наредба за достъпна среда, ще могат да се внесат за одобряване по стария ред.
Решението на министерството дойде след мнoжecтвo пиcмa c иcкaнe зa удължaвaнe нa cрoкa зa влизaнeтo ѝ в cилa oт Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и други прoфecиoнaлни oргaнизaции в прoeктирaнeтo и cтрoитeлcтвoтo.
„Промените са изключително нерационални, защото намаляват полезната площ на жилищата и ги оскъпяват, при това без да има реална полза за хората с увреждания”, коментира Георги Шопов, председател на НАСП. „След упорита борба на нашата асоциация, успяхме да отвоюваме едногодишен срок, в който да важи старата наредба. Такава сериозна промяна не може да влезе в сила изведнъж. Има проекти за милиони, които би трябвало да се преработят основно, което е недопустим разход и загуба на време”, допълва Шопов.
Според него правилата са ирелевантни и за хората с увреждания. Те налагат предвижване на повече общи части, по-големи коридори, тераси, бани и тоалетни в жилищата. Ако всички апартаменти в една сграда биват пригодени за обитаване от хора с увреждания, това ще оскъпи целия продукт и в крайна сметка лицата с увреждания също ще платят по-висока цена. По прогноза на асоциацията разликата в стойността на жилищата може да достигне 30-40%.
„Усилията ни оттук нататък ще са в посока търсене на реални решения, работещи за всички участници на жилищния пазар. За да не се сблъскаме със същите рискове и проблеми след изтичане на едногодишната отсрочка, е необходимо да оптимизираме правилата за достъпност. В новия си вид наредбата не е в полза нито за хората с увреждания, нито за обществото. Заедно с другите браншови организации ще използваме гратисния период за преговори с МРРБ новите условия да не бъдат задължителни за всички апартаменти, а само за част от жилищата, отредени за хора с увреждания“, допълва Георги Шопов.
Наредбата за достъпна среда № РД-02-20-2 от 2021 г. определя изискванията за сградите и съоръженията, които да улеснят придвижването на хора с увреждания. Обнародвана е в „Държавен вестник“ на 12 февруари 2021 и влезе в сила месец по-късно.