Как ще се промени ИТ пазарът на труда според Красимир Костадинов, СТО на Скейл Фокус?
Как според Вас ще се промени пазарът на труда? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Красимир Костадинов, СТО на Скейл Фокус.
На ИТ пазара на труда има нарастващо търсене, на което няма адекватен отговор с предлагане. Защото става дума за човешки труд и защото нямак как да обучиш изведнъж хора. Не говоря само за страната, а глобално. В ИТ индустрията работят над 50 млн. души по света и ежегодно се увеличават с 1-2 милиона. И няма как при една масова дигитализация, която се случваше и преди ковид, да отговориш на експоненциално нарастващо търсене с линейно нарастващ персонал. Правят се опити за автоматизация и различни решения, но те просто облекчават болежката, не я премахват. Има проекти като GitHub Copilot, които почти автоматизирано пишат код сами, но и те имат нужда от човешка намеса.
Що се отнася до софтуерния инженеринг, поне през следващите 20 години не мисля че ще можем адекватно да го заменим с машинен. И причината за това е, че има креативен момент в създаването на софтуер. Поради този креативен момент, ако успеем да заменим хората с машини в следващите 20 години, което не го изключвам, но мисля, че вероятността е ниска, ще имаме много по-големи проблеми от този дали софтуерните инженери ще си изгубят работата. Защото това означава т.нар. сингуралност – изкуственият интелект е на ниво човешки или по-високо от него (суперинтелигентност). Ако стигнем до такова ниво, ще имаме много по-сериозни проблеми, от които ще се притесняваме, а не това дали софтуерните инженери ще имат, или не.
Глобално ще има все по-голямо търсене на такива инженери и причините за това са две. Първата е, че софтуерният бранш е един от малкото в световната икономика, където разходите за производство не са свързани с оборота директно. Т.е. правейки един софтуерен продукт, за разлика от чаши например, не ти трябват два пъти повече материали, време и труд за два пъти повече оборот. В зависимост колко силен отдел „Продажби“ имаш, можеш да го продадеш на 5 души или на 5 млн. души. Другото нещо, което движи ИТ сектора и води до все по-голямото търсене на софтуерни инженери, е вайръл ефектът на разпространение на дигиталните технологии. Софтуерът, произведен днес, създава утрешна нужда от още софтуер.