Много от строителните предприемачи вероятно ще забавят продажбите, за да се ориентират в крайната цена
Делът на жилища старо строителство започва да намалява на фона на новите проекти, които се появяват на пазара в столицата. Това може да доведе до дефицит в предлагането на този тип имоти, който да скъси значително периода за сключване на сделка през 2022, прогнозират от Имотека.
В същото време цените на апартаментите старо строителство се балансират около настоящите нива или растежът им е плавен, докато нивата при новите проекти се прогнозират трудно в резултат от сериозния скок в цените на строителните материали.
„Търсенето ще продължи да бъде по-сериозно от предлагането и през предстоящата година, което ще обуслови продължаваща активност и динамични сделки. Въпреки твърденията за спад в цените, няма основания да смятаме, че такъв ще има. Те по-скоро ще се задържат на стабилни нива, а други ще нараснат леко. По отношение на новото строителство – много от строителните предприемачи вероятно ще забавят продажбите, за да се ориентират в крайната цена на продукта и да калкулират правилно към крайните клиенти. Към момента обаче забавяне в темповете на строителство няма”, коментира Люба Атанасова, изпълнителен директор на Имотека.
Други съществени промени на имотния пазар 2022 няма да донесе, смятат експертите. Двете страни ще продължат да бъдат активни, динамиката на пазара вероятно ще доведе до допълнителен спад в дела на сделките, реализирани с отстъпка. Ще се търсят предимно двустайни и тристайни жилища в близост до зелени площи и метро.
Пазарът на къщи и парцели ще продължи да разкрива потенциала си, тъй като и след пандемията хората ще се стремят да разполагат с имот извън големите градове.
Възможен е допълнителен ръст в дела на инвестиционно настроените купувачи, тъй като доходността от жилище ще продължи да се подобрява спрямо съхранението на банков депозит. Потребителите, от своя страна, ще продължават да търсят познат и сигурен начин за вложение на свободните си средства в условия на инфлация, за да спасят парите си от обезценяване.
Профилът на клиентите ще остане устойчив, като не се очаква дадена група да бъде по-активна от друга. Ще продължи тенденцията потребителите на пазара на имоти да стават все по-хомогенни, без да могат да се идентифицират конкретни профили.
Наемите по всяка вероятност ще бележат допълнителен ръст в активността, като ключово за този пазар ще бъде установяването на по-голямо сходство в очакванията на наемателите и наемодателите.
Пловдив и Варна, които се установиха като динамично развиващи се градове през последните години, ще продължат да бележат ръст в активността. Особено активен там ще продължава да бъде пазарът на къщи и парцели в близост до града. Новото строителство и в двата града е активно, което ще доведе до допълнителна динамика в общия обем сделки.