Председателят на ЕК се срещна с проф. Мартин Вечев и инж. Борислав Петров от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, и с представители на Dronamics, Endurosat и Payhawk
сн: МС
Премиерът Кирил Петков и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен посетиха Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който е един от бенефициентите по Плана за възстановяване и устойчивост.
По линия на Механизма за възстановяване и устойчивост ще се окаже помощ на страната ни да развие изследователски университети, които ще помагат за установяване на силна връзка между науката и бизнеса. Модернизацията на висшите училища ще допринесе за засилване на иновациите и на технологичното развитие на България.
По време на гостуването си в Алма матер Урсула фон дер Лайен се срещна с проф. Мартин Вечев и инж. Борислав Петров от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет и представители на фирмите Dronamics, Endurosat и Payhawk, които са добри примери за стартиращи високотехнологични стартъпи.
сн: СУ
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) има амбицията и потенциала да се установи като един от водещите изследователски и образователни центрове в света, предоставяйки за първи път условия на работа, съпоставими с тези в западни университети.
INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите технологични университета в света - швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL, чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, а световноизвестни учени от САЩ, Израел, и Швейцария ръководят и съветват центъра според най-добрите практики.
Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект.
сн: МС
Dronamics е технологичен стартъп, който работи по създаването на безпилотни самолети за доставки на товари. Българската компания е разработила собствен дрон, като крайната й цел е да улесни логистиката и начина на пренасяне на товари. Съоснователят на Dronamics Константин Рангелов показа по-малка версия на дрон „Черен лебед“. Компанията се стреми да построи голям безпилотен дрон, който може да превозва до 350 кг товар на разстояние до 2500 км с до 50%+ по-ниска цена от всеки съществуващ самолет като същевременно се захранва от чисти и енергийно ефективни технологии.
сн: СУ
EnduroSat е българска ĸoмпaния в cфepaтa нa ĸocмичecĸaтa индycтpия. Има над 100 служители и cи пapтниpa cъc ЅрасеХ, НАСА и Европейската космическа агенция. Разполага с над 300 системи в орбита. Компанията предоставя софтуерно дефинирани NanoSats и космически услуги за бизнес, изследователски и научни екипи. Фокусът им е върху развитието на следващо поколение космически търговски услуги и програми за проучване. С годишен ръст от 250%+, тя е една от най-бързо развиващите се космически компании в Европа.
Джузепе Сисини и Виктория Марклиева от Endurosat представиха пред председателя на Европейската комисия един от своите спътници - тяхната 12U cubesat платформа (най-високопроизводителната платформа на EnduroSat, лесно адаптивна за обработка на сложни мисии за наблюдение на Земята, IoT, научни и изследователски мисии) и два модула.
сн: СУ
Българската финансово-технологична компания Payhawk е първата стартираща фирма, оценена от инвеститори на над 1 млрд. долара. Платформата й комбинира управление на разходите, плащанията и управлението на фактури в едно решение и следователно работи като едно гише за финансови екипи. Тя предоставя фирмени дебитни карти и платформа за управление на разходи в над 30 държави.
Съоснователят на на Payhawk Христо Борисов демонстрира макет/недействителна метална карта, персонализирана с името на Урсула фон дер Лайен, и я подари на председателя на Европейската комисия.