Общо 326 милиарда евро са били изтеглени от банки от т.нар. страни PIGS (Португалия, Ирландия, Гърция и Испания) за последната година до 31 юли, сочат данни на Bloomberg.
Изтеглянето на депозити от четирите страни съвпада с увеличаването с около 300 милиарда евро на активите в трезорите на седем страни, считани за ядрото на еврозоната, включително Германия и Франция, отбелязва бизнес изданието.
Отливът на капитали от Южна Европа заплашва икономическото възстановяване на Европа и подкопава доверието в еврото, посочва Bloomberg.
„Миграцията на активи води до дезинтеграция на еврозоната и разединение между ядро и периферия”, счита Алберто Гало, експерт от Royal Bank of Scotland. „Компаниите в периферията плащат с до 2 процентни пункта повече за кредитиране на дейността си. Не можеш да възстановиш икономическия растеж с такива разлики”, допълва анализаторът.
Отливът на депозити принуждава банките в тези страни да плащат повече, за да ги задържат. По-високите разходи за депозитите пък рефлектират върху лихвите по кредитите на бизнеса и потребителите.
Средното ниво на лихвите по нови заеми за нефинансови предприятия през юли е било над 7% в Гърция, 6.5% в Испания и 6.2% в Италия, сочат данни на Европейската централна банка. За сравнение в Германия, Франция и Холандия лихвата през същия месец е била 4%.
В отговор на тези проблеми от Европейската Комисия предложиха да бъде създаден банков съюз, който да подсили фискалната и икономическа интеграция в Европейския съюз.