„В България 40 процента от завършилите инженерни специалности са момичета. Факт е обаче, че ако се погледне статистиката и кариерното ориентиране след това, много от тях избират да продължат като преподаватели или в държавния сектор”, каза пред Еconomy.bg Cаша Безуханова, която в момента отговаря за бизнеса на НР в 63 страни, а вече е и председател на новосъздадената организация Български център на жените в технологиите.
По думите на Безуханова дамите имат своите обективни аргументи, които са свързани най-вече със семейството, но има и стереотипи като например, че инженерната и научната кариера е територия на мъжете. „Ние искаме да преодолеем тези стереотипи и момичета, които имат талант и предразположеност към такъв тип кариерно развитие да бъдат окуражени”, обясни Безуханова. Тя подчерта, че в своята кариера никога не е чувствала ограничение заради това, че е жена, а като предимство отчита факта, че ако си талантлив, по-лесно се открояваш.
Новосъздадената организация е част от Европейската платформа на жените в технологиите, която е под егидата на вицепрезидента на Европейската комисия и комисар по дигиталната политика г-жа Нели Круз. Учредители на Българския център са жени на водещи ИТ позиции, експерти по НR и комуникации и изявени жени в науката.
Вижте видео от първата кръгла маса, която организира Българският център на жените в технологиите
По време на първата кръгла маса, която центърът организира, Саша Безуханова цитира изследване на Европейската комисия и консултантската компания McKinsey, според което, ако до 2035 съотношението на професионално участие на мъжете и жените с висококвалифицирани професии се съхрани, Европа ще има потребност от 24 милиона квалифицирани експерти.
Изследването също така показва, че ако само 50% от жените, които завършват висше образование продължават своя професионална реализация по професията, за която са се подготвили, тази липса ще бъде едва три милиона. „Затова и на европейско и световно ниво се създаде една среда, в която жените да бъдат стимулирани да развиват своята кариера и квалификация по специалността, която са завършили”, обясни Безуханова. Тя подчерта, че целта не е да бъде създадена женска организация, а такава, която подкрепя конкурентоспособносттана Европа и България, като създава стимули за преодоляването на тези обективни бариери.
Австрийските инвестиции в България са около 5 млрд. евро, притежавате специализирано ноу-хау, което се оценява от австрийските компании – Герд Бомер, регионален мениджър за Югоизточна Европа и Централна Азия в Австрийската стопанска камара,пред Economy.bg