Ръководителят на екип програмисти в компанията разказва пред Economy.bg за пътя си досега
Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В тази рубрика целта е да разкажем за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?
Вижте какво сподели Георги Постолов, ръководител екип програмисти в GlobalFoundries Bulgaria:
Разкажете ни за Вашето образование и какво отчитате като най-ценно.
Завършил съм Техническия университет в София, специалност „Електроника“. Най-ценното, което получих от пребиваването си в това висше учебно заведение, е умението да възприемам и научавам нови неща, без това да ми тежи.
Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
Абсолютно същото. Харесвам професията си и това, което правя. Технологично ориентираното образование предоставя много широки хоризонти за развитие в наши дни.
Каква беше първата Ви работа?
Първата ми работа беше като инженер, занимаващ се с монтажа и настройката на поточна линия за светодиоди. Чувствах се несигурен, защото още нямах доказателство, че мога да приложа на практика наученото в университета.
Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
Това са първите години в екипа, в който работя и до момента. Това беше времето, в което се формирах като професионалист и донякъде като личност и човек. Време, изпълнено с много забавни и весели моменти – период, в който успях да създам едни от най-сърдечните си приятелства с хора, които усещат живота по същия начин като мен.
Как започнахте в настоящата компания?
Не съвсем случайно! Имам късмета да работя на мястото, на което съм сега, благодарение на моята дипломна ръководителка, която положи доста усилия да ми вдъхне кураж и увереност, за да ме стимулира да се явя на интервю за работа. Първоначално се колебаех, но накрая склоних и това промени живота ми!
Какви са Вашите отговорности днес?
Понастящем ръководя екип от около 15 души в България. В допълнение координирам една от специфичните дейности на компанията на международно ниво. Поддържам ежедневна връзка с колеги от цял свят – от Сингапур до САЩ.
Какво Ви мотивира?
Основната ми мотивация е добре свършената работа. Естествено, и работата с хората. Когато станах мениджър открих, че това е силната ми страна и ми доставя голямо удоволствие.
С какво не бихте направили компромис?
Не мога да направя компромис с работния комфорт на служителите си. Когато човек е доволен от заобикалящата го среда, е по-мотивиран и по-ефективен в работата си.
Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?
Мислещи. Ако един човек има съответното желание, мотивация и може да мисли, то може да се научи на всичко, дори и да не е имал необходимите знания предварително.
Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
Не съм сигурен дали нещата, които ще изброя, могат да се класифицират като „умения“, но това са – човечност, чувство за морал, както и добре развита интуиция.
Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариерата и какво научихте от тях?
Предизвикателства има почти непрекъснато, защото ние работим в изключително динамична и конкурентна среда. Всеки път, когато ми се налага да се заема с нещо непознато, е като да изкача поредния планински връх. Направиш ли го веднъж, се устремяваш към следващия.
Ако знаете това, което знаете днес, какво бихте променили?
Ако имам възможност, бих помогнал на университетското образование да се адаптира към съвременните условия. Много често в стремежа си да предадем познанията си в дадена сфера в техния пълен обем, забравяме, че за да бъде материята успешно усвоена от идните поколения, тя трябва да бъде представена по подходящ, в много случаи – максимално опростен начин.
Как си представяте развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
Все така динамична! У нас има много млади и способни специалисти, които намират все повече възможности за развитие в професионален план на родна земя. Очаквам, че техните връстници, които завършват своето образование навън, също ще поемат по техния път и ще погледнат към дома!
Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на GLOBALFOUNDRIES Bulgaria EAD в JOBS.bg тук
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Марин Василев - Principal Software Development Engineer R&D, Coretech Bulgaria
Надежда Данабашева, PSInteractive
Димитър Камбарев, Bosch Engineering Center Sofia
Иван Гойчев, Cobuilder
Александър Димов, „Адастра“
Благовеста Пугьова, Childish
Огнян Траянов, ТехноЛогика
Ивайло Връбчев, Helecloud
Вихрен Славчев, Мнемоника
Стефан Стефанов, Progress
Николай Николов, Mansion Bulgaria
Калоян Петров, Smart IT
Иван Дудин, Acronis
Светослав Спасов, KPMG ITS
Илия Николов, Devision
Динко Манолов, Модис България
Владимир Димитров, ITGix
Недялко Миленков, Scalefocus
Александър Кондов, News UK екип в Questers
Мартин Антонов, AtScale
Екатерина Недялкова, Experian България
Костадин Йорданов, FITE
Боян Шейтанов, Astea Solutions
Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
Светлин Николаев, Progress
Мохамед Соула, SEEBURGER
Дарин Маджаров, „Уча.се“
Стоян Дамов, Tick42
Елеонора Георгиева, МенторМейт
Драгомир Николов, VMware - CPBU
Атанас Райков, Rakuten Viber
Иван Александров, eBag
Иван Петров, Paysafe
Михаил Панайотов, TechPods
Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"