вторник, 10 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8467 прочитания

    Криза с булките надувала китайския имотен балон

    Самотни китайци масово купуват имоти, за да подобрят шансовете си за намиране на спътница в живота, разказва списание Foreign Policy
    01 октомври 2012, 14:19 a+ a- a

    Как един пазар за трилиони долари се движи от....жените или по-скоро от това, че са кът. Млади китайци надуват опасно пазара на имоти в страната в опит да наберат повече точки в конкуренцията за малкото жени в страната, разказва списание Foreign Policy.

    В момента на 120 момчета в страната се падат 100 момичета. Прогнозите за 2020 също не изглеждат обещаващи. След 8 години 15% от китайските мъже на възраст за женене няма да могат да си намерят булка. Това полово неравновесие се дължи на политиката на „едно дете” в Китай и традиционната любов на китайците към мъжките отрочета, която доведе до множеството аборти на момичета.

    На този фон конкуренцията за малкото дами в страната става особено оспорвана. И тъй като в Китай традиционно мъжът осигурява семейния дом, да имат в актива си къща или апартамент се превръща във важно предимство за китайците, търсещи булка.

    И наистина изследване показва, че 72% от дамите в Поднебесната империя предпочитат бъдещият им съпруг да има дом. За да ги спечелят, мъжете хвърлят всичките си спестявания в закупуването на дом.

    Повишеното търсене съответно надува цените на имотите в страната. В момента разходите за закупуването на средно голям имот в голям китайски град превишават с между 15 и 20% средната годишна заплата в страната, отбелязва Foreign Policy. За сравнение изданието посочва, че в повечето големи градове по света съотношението цена на имот към доходи е между 3:1 или 6:1.

    Експертите обаче се опасяват, че търсенето, което надува цените на имотите, не е обусловено от реална нужда от имот.

    Притеснителен е фактът, че много от новопостроените жилищни блокове остават празни. Веднъж използвани за примамването на бъдещите съпруги, повечето от апартаментите остават незаети, защото голяма част от двойките мигрират към по-големите градове, обяснява Foreign Policy. В момента в Китай има над 64.5 милиона празни къщи, допълва изданието.

    То цитира изследване, според което между 30 и 48% от ръста в цената на имотите в 35 големи китайски града е директно следствие от желанието на мъжете да придобият някакъв имот, за да си намерят по-лесно жена.

    Така излиза, че градовете, които са с най-голям дисбаланс на половете всъщност са и градовете с най-голямо поскъпване на имотите.

    Този тип търсене обаче поражда опасения за балон на имотния пазар в Китай. Ако пазарът се срине, това ще се отрази на цялата икономика, която вече показва признаци на отслабване. Евентуален колапс на китайската икономика пък би имал сериозни последици за целия свят.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Проучване: Големите компании очакват над 24 млн. евро ръст на приходите от въвеждане на нови финансови технологии до 3 години
    Едва 1/3 от финансовите лидери вярват, че наборът им от софтуер и технологии е в крак с нуждите им и ще може да поддържа бъдещ растеж. отчита доклад на Payhawk
    преди 2 часа
    Лабораторният комплекс на София Тех Парк ще предоставя услуги за бизнеса
    Достъп до високотехнологично оборудване и консултантски услуги ще могат да получат микро-, малки и средни компании
    преди 2 часа
    МФ внася бюджет 2025 с 3% дефицит и ръст на максималния осигурителен доход
    По-висок акциз за алкохол и цигари, данък 15% при недекларирани доходи: вижте още какво предвижда държавния бюджет за догодина
    преди 21 часа
    tbi bank и УНСС представиха първата „Академия за таланти - dataXperience”
    В образователната инициатива се включиха над 50 студенти
    преди 24 часа
    Наемането в САЩ се възстановява през ноември
    Данните за септември и октомври бяха ревизирани в положителна посока