Обмислят орязване на разходите с поне 50 милиарда евро
България ще е сред най-засегнатите страни от планираните съкращения на бюджета на ЕС. Кипърското председателство вече предложи намаляване на бюджета за периода 2014-2020 с 50 милиарда евро, съобщи EU Observer.
Най-силно орязването ще усетят най-бедните страни от Централна и Източна Европа, отбеляза Financial Times.
Euractiv посочи, че предложението вероятно ще ядоса Полша и други бивши комунистически страни в ЕС, които са най-големите бенефициенти от еврофондовете.
Планът предвижда съкращения за почти всички политики. Най-сериозно ще бъде орязано финансирането по кохезионната политика и земеделските субсидии, от които новите страни-членки се възползват най-много.
По-рано министърът на външните работи на България Николай Младенов коментира, че страната ни ще се опита да запази сегашното равнище на отделяните суми.
„България е страна, която има нужда от най-голямо финансиране, за да може да преодолее всичките икономически трудности, които имаме, както и социалните различия, които са се насложили в нашата страна. Общите кризисни процеси карат страните членки, които са нетни платци към бюджета на ЕС, да настояват за съкращаване на бюджета на ЕС с поне 100 милиарда евро в рамките на следващата финансова рамка. Страната ни в сегашните преговори има една основна задача - да се запази общият размер на бюджета на ЕС - така, както е предложено от Европейската комисия още през 2011 година”, посочи Младенов.
По-малко пари са предвидени и за инфраструктура, за научни изследвания и за администрацията в евроинституциите.
Дебатите за седемгодишната бюджетна рамка на ЕС продължават.