събота, 03 юни 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1511 прочитания

    Започва проект за изследвания в областта на невротехнологиите

    В експериментална лаборатория в БАН ще изследват ефектите при взаимодействие на мозъка с имплантирани електроди
    15 март 2023, 16:57 a+ a- a

    Нова експериментална лаборатория в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките (ИИКТ) ще бъде създадена по проект „VIBraTE”, финансиран по програма „Хоризонт Европа“. Това съобщи доц. д-р Димитър Проданов, който представи планираните дейности по проекта и изнесе лекция в БАН за перпективите на невротехнологиите. Проектът „VIBraTE” стартира през февруари 2023 г и ще продължи до 31 януари 2028 г. С тази лекция започва работата по проекта, каза директорът на ИИКТ чл.-кор. Светозар Маргенов, който откри събитието и уточни, че досега в България такъв иновативен проект не е реализиран.

    Доц. Димитър Проданов работи в ИИКТ и споделя позиция в Центъра по нано-електроника Imec в Льовен (Белгия), който е водещ изследователски център в областта на наноелектрониката и цифровите технологии в света.

    В своята лекция доц. Проданов говори за интерфейса мозък-компютър – технология, която записва мозъчните сигнали и ги предава на външно командно устройство за обратна връзка. Той очерта основните направления на работа по проекта – високоеластични взаимодействия на импланта с тъканта, оптимизация на геометрията на сензорите, дифузионни процеси на интерфейса, ефекти на взаимодействието върху мозъчната активност.

    В лабораторията ще се моделират и изследват свойствата, геометрията и механичните ефекти при взаимодействие на мозъка с имплантирани електроди. Очакваните резултати ще доведат до разработването на нови технологии за лечение на неврологични заболявания.

    Невротехнологиите са клас инженерни приложения за взаимодействие с нервната система. Лекцията акцентира върху технологичния прогрес в разработката на многоканални CMOS сензори във водещия изследователски център Imec и проблематиката на взаимодействието на имплантите с мозъчната тъкан. Разбирането как имплантираните електроди взаимодействат с мозъчната тъкан ще спомогне за разработката на нови поколения устройства.

    Доц. Димитър Проданов започва научна работа в Imec, където провежда разработки, свързани с развитието на дълбока мозъчна стимулация и записи с висока плътност от мозъка. От 2013 г. доц. Проданов е асоцииран изследовател в института Neuroelectronics Research Flanders (NERF). Той има разработки в изчислителната биология и терапевтичната модулация на мозъчната активност и оценката на риска на био и нанотехнологиите. Техническите му интереси включват приложения на инструменти на компютърната алгебра и числени алгоритми за моделиране на биофизични явления и обработка на изображения. От 2009 г. доц. Проданов работи и в новата научна област Невроинформатика.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    Близо 1000 са вече работещите в Центъра за споделени услуги на KBC във Варна
    Част от служителите са се завърнали от чужбина, за да работят във Варна
    преди 17 часа
    Работните места в САЩ продължават да се увеличават
    Пазарът на труда в страната показва силна устойчивост
    преди 17 часа
    Япония с предупреждение към OpenAI
    Органът за защита на поверителността в страната предупреди компанията да не събира данни без разрешението на потребителите
    преди 18 часа
    САЩ глоби Amazon $30 млн. за нарушаване на поверителността
    Служители на Amazon Ring и стотици изпълнители са имали пълен достъп до личните видеоклипове на клиентите, включително деца, години наред
    преди 22 часа
    Американският Сенат прие Закона за ограничаване на дълга
    Предстои президентът Байдън да подпише документа, за да влезе в сила