Снимка: iStock
Единадесет американски банки се обединиха, за да инжектират $30 млрд. във First Republic Bank, по-малка банка, която е на ръба на колапса след срива на Silicon Valley Bank миналата седмица. Споразумението, при което всеки ще депозира най-малко $1 млрд. във First Republic, е предназначено като демонстрация на подкрепа и сигнал, че неволите на кредитора от Сан Франциско не отразяват по-сериозни проблеми, отбелязва The New York Times.
Споразумението е без прецедент от десетилетия и е индикация колко тежко е станало положението на банковия сектор в рамките на една седмица. Със своето ехо от финансовата криза от 2008 г., сривът на Silicon Valley Bank в петък (10 март) и Signature Bank в неделя (12 март) предизвика паника, която изглежда малко вероятно да отшуми веднага.
Акциите на First Republic, които изгубиха ¾ от стойността си през последните дни, се повишиха след съобщението. Но много други банкови акции продължиха да падат. Банковият сектор е подложен на натиск и в резултат на проблеми в Credit Suisse, преди централната банка на Швейцария да се намеси, за да осигури предпазен механизъм.
Четири от най-големите банки в страната - JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, се съгласиха да дадат по $5 млрд. всяка. Goldman Sachs и Morgan Stanley ще дадат по $2,5 млрд.