Снимка: ЕП
За периода от 24 април до 30 юни 2023 г. на територията на Република България няма да бъдат допускани определен брой стоки с произход от Украйна. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание. Забраната се отнася до над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.
Забраната няма да бъде прилагана за транзитно преминаващите стоки през територията на България, в случай че партидите са в специализирани транспортни средства, запечатани и пломбирани на границата, без да се допуска разтоварване и претоварването им на територията на страната ни. Забраната не важи и в случай че в декларацията, придружаваща пратката, се декларира, че крайната дестинация на товара не е Република България.
Правителственото решение отчита необходимостта от обезпечаване транзитното преминаване през коридорите на солидарността на доставките от жизненоважни храни за най-нуждаещите се в трети страни.
Забрана за внос на жито от Украйна приеха също Полша, Унгария и Словакия. Заедно с България 4-те страни-членки на ЕС многократно са се оплаквали от „заливане“ на пазара с евтино украинско зърно, обяснявайки, че масовият внос пълни хранилищата, изкривява пазара и намалява цените на местните производители.
„Запознати сме със съобщенията на Полша и Унгария относно забраната за внос на зърно и други селскостопански продукти от Украйна. Искаме допълнителна информация от съответните органи, за да можем да оценим мерките“, каза говорител на Европейската комисия, цитиран от Euronews. „В този контекст е важно да се подчертае, че търговската политика е от изключителната компетентност на ЕС и следователно едностранните действия не са приемливи. В такива времена на предизвикателства е от решаващо значение да се координират и съгласуват всички решения в рамките на ЕС.“
Украйна е световен лидер в износа на царевица, пшеница, слънчоглед, ечемик и други хранителни продукти, които осигуряват спасение за много развиващи се страни по света.