Това показват данните за търговията на втората по големина икономика в света
Снимка: Economy.bg
Износът на Китай намалява със 7,5% спрямо година по-рано през май, а вносът с 4,5%, добавяйки признаци, че икономическото възстановяване след края на мерките за нулев ковид се забавя, тъй като глобалното търсене отслабва под натиска на по-високите лихвени проценти, предава AP.
Износът се понижава до $283,5 млрд., обръщайки се спрямо неочаквано силния ръст от 8,5% през април, показват данните на митниците. Вносът намалява до $217,7 млрд. Глобалният търговски излишък на Китай се свива с 16,1% до $65,8 млрд.
Слабостта на търговията увеличава натиска върху втората по големина икономика в света след слабата производствена и потребителска дейност и скока на безработицата сред младите хора.
Промишленото производство и потребителските разходи се съживиха, след като контролът, който прекъсваше достъпа до големите градове за седмици наред и блокираше повечето международни пътувания, беше премахнат през декември. Но според анализатори пикът на това възстановяване вероятно е преминал.
Разходите на дребно се възстановяват по-бавно от очакваното, защото нервните потребители се тревожат за икономическите перспективи и възможните загуби на работни места. Правителствено проучване от април установява, че 1 от 5 млади работници в градовете е безработен, което е рекорд за страната.
Производствената активност се свива и работодателите съкращават работни места, след като повишаването на лихвените проценти за охлаждане на инфлацията в САЩ и Европа намали търсенето на китайски износ.
Икономическият растеж на Китай се ускори до 4,5% спрямо година по-рано през трите месеца, завършващи през март, спрямо 2,9% през предходното тримесечие. Ще трябва да се ускори допълнително, за да достигне официалната цел на управляващата комунистическа партия за растеж от „около 5%“ за годината.