Това ще даде на студентите възможности за провеждане на практики и стажове, както и за работа във фирмите-членове на ГБИТК
сн: ГБИТК
Председателят на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Тим Курт връчи на Ректора на ТУ – София проф. дн инж. Иван Кралов Свидетелство за членство в камарата.
С решение на Академичния съвет от 26.04.2023 г. Техническият университет – София подаде заявление за членство в Германо-българската индустриално-търговска камара, което беше прието с пълно единодушие на заседание на Управителния съвет на ГБИТК на 04.05.2023 г. и така ТУ-София стана първият университет, получил членство в тази престижна организация на германския бизнес в България.
ТУ-София в лицето на Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт има активно сътрудничество с ГБИТК още от 23.09.2009 г., когато е подписан договор за сътрудничество между двете институции с цел насърчаване на връзките между образованието, научните изследвания и бизнеса. Членството на ТУ – София в ГБИТК още повече ще допринесе за утвърждаването на Университета и ФаГИОПМ като водеща образователна и научна организация, която се развива в синхрон с разбиранията на бизнеса за качествена съвременна наука и висше образование и отговаря на очакванията на обществото за създаване на висококвалифицирани специалисти в областите на техническите науки и свързаните с тях икономически отношения.
По-конкретно, членството на ТУ – София в ГБИТК ще благоприятства научно-изследователката и образователната му дейност със следното:
1. По-бърз и по-ефективен достъп до германски фирми, чиито служители представляват потенциални студенти по образователните програми на Технически университет – София, главно в магистърските специалности;
2. Възможност за оползотворяване и прилагане на професионалните знания и умения на преподавателите на ТУ – София в решаването на технически или икономически задачи на фирмите-членове на ГБИТК;
3. Сътрудничество с водещи в областта си германски фирми по въпроси от съществено значение за обществения живот в страната;
4. Осигуряване на студентите от ФаГИОПМ възможности за провеждане на практики и стажове, както и за работа във фирмите-членове на ГБИТК.
Членството на ТУ – София в ГБИТК още повече ще задълбочи връзките с германския бизнес в България и ще допринесе за развитие на българо-германските икономически, научни, образователни и културни отношения. Като допълнителен гарант за това сътрудничество се явява ФаГИОПМ, който през всичките 33 години от създаването си значително допринесе за издигане на авторитета на ТУ – София в национален и международен аспект.