Страната ще създаде 150 лаборатории за изследвания в областта
Снимка: ЕК
Германия планира почти да удвои публичното си финансиране за изследвания в областта на изкуствения интелект (ИИ/AI) до близо милиард евро през следващите 2 години, опитвайки се да преодолее разликата в уменията с лидерите в сектора Китай и САЩ, пише „Ройтерс“.
Целта, обявена от министъра на научните изследвания Бетина Старк-Вацингер, е скромна в сравнение с $3,3 млрд., които правителството на САЩ е похарчило за изследвания на ИИ през 2022 г. според доклад на Станфордския университет.
Решението идва в момент, когато Германия се опитва да върне икономиката си от рецесия към растеж, докато ключовите автомобилна и химическа промишленост на страната са изправени пред ожесточена конкуренция от нововъзникващи производители на електрически превозни средства и високи разходи за енергия.
Германия предвижда създаването на 150 нови университетски лаборатории за изследвания в областта на изкуствения интелект, разширяване на центровете за данни и достъп до сложни публични набори от данни, от които изкуственият интелект може да извлича нови изводи: голямо начинание в страна, където паричните трансакции в кеш са често срещани, а факсът все още не е изчезнал.
Германската инвестиция е по-малка от частните разходи за ИИ в САЩ, които достигнаха $47,4 млрд. през 2022 г., почти два пъти повече от общите разходи в Европа и доста по-напред от $13,4 млрд. в Китай, установява докладът на Станфорд.
Но Щарк-Ватцингер каза, че възникващата европейска регулаторна рамка, която придава по-голяма тежест на неприкосновеността на личния живот и личната безопасност в сравнение с тези в други региони, може да привлече играчи в Германия, както и сътрудничеството в рамките на Европейския съюз. „Имаме AI, който е обясним, надежден и прозрачен“, каза тя. „Това е конкурентно предимство.“ По-простите разпоредби биха насърчили частните разходи за научни изследвания, добави тя.
Въпреки че Германия няма с какво да се сравнява с технологичните гиганти на САЩ, броят на стартиращите AI компании се е удвоил през 2023 г., но това все още поставя Германия едва на девето място в световен мащаб, призна Старк-Вацингер.