11-те принципа целят смекчаване на рисковете и злоупотребата, както и откриване на уязвимости
снимка: ЕП
Европейската комисия приветства споразумението на лидерите на Г-7 относно международните ръководни принципи за изкуствения интелект (ИИ) и кодекса за поведение на разработчиците на ИИ в рамките на процеса Хирошима в областта на ИИ. Тези принципи и доброволният кодекс за поведение ще допълнят на международно равнище правнообвързващите правила, които съзаконодателите на ЕС понастоящем финализират в Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е сред подписалите изявлението на лидерите на Г-7, публикувано от японското председателство на Г-7 през 2023.
Тя коментира: „Потенциалните ползи от изкуствения интелект за гражданите и икономиката са огромни. Бързото развитие на капацитета на ИИ обаче води и до нови предизвикателства. ЕС вече е регулаторен лидер със Законодателния акт за ИИ, но също така допринася за изграждането на защитни механизми и управлението на ИИ на световно равнище. Радвам се, че мога да приветствам международните ръководни принципи на Г-7 и доброволния кодекс на поведение, които отразяват ценностите на ЕС за насърчаване на надежден ИИ. Призовавам разработчиците на ИИ възможно най-скоро да подпишат и приложат този кодекс за поведение.“
11-те ръководни принципа, приети от лидерите на ЕС и 7-те държави, които съставляват Г-7, дават насоки за организациите, които разработват, внедряват и използват усъвършенствани системи с ИИ, като например системи с общо предназначение и такива с генеративен ИИ, за да насърчават безопасността и надеждността на технологията. Те включват ангажименти за смекчаване на рисковете и злоупотребата и за откриване на уязвимости, за насърчаване на отговорния обмен на информация, докладването на инциденти и инвестициите в киберсигурността, както и система за етикетиране, която да помага на потребителите да идентифицират генерираното от ИИ съдържание.
Въз основа на резултатите от проучване сред заинтересованите страни тези принципи са разработени съвместно от ЕС с другите членове на Г-7 в рамките на процеса Хирошима в областта на изкуствения интелект. Ръководните принципи на свой ред послужиха като основа за съставянето на кодекс за поведение, който ще предостави подробни и практически насоки за организациите, разработващи ИИ. Доброволният кодекс за поведение също така ще насърчи отговорното управление на ИИ в световен мащаб. Двата документа ще бъдат преразглеждани и актуализирани при необходимост, включително чрез приобщаващи консултации с участието на заинтересованите страни, за да се гарантира, че остават пригодни за целта и реагират своевременно на тази бързо развиваща се технология. Лидерите на Г-7 призоваха организациите, разработващи усъвършенствани системи с ИИ, да се ангажират с прилагането на Международния кодекс за поведение. Първите подписали ще бъдат обявени в близко бъдеще.