През януари тя намалява с 0,9% спрямо година по-рано
Снимка: iStock
Потребителските цени в Китай паднаха с най-стръмния си темп от повече от 14 години през януари, като производствените цени също паднаха, засилвайки натиска върху политиците да направят повече, за да съживят икономика с ниско доверие и изправена пред дефлационни рискове, коментира „Ройтерс“.
Втората по големина икономика в света се бори със забавяне на цените от началото на миналата година, принуждавайки политиците да намалят лихвените проценти, за да стимулират растежа, въпреки че много развити икономики бяха съсредоточени върху укротяването на упорито високата инфлация.
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) падна с 0,8% през януари спрямо година по-рано, след спад от 0,3% през декември, показват данни на Националното статистическо бюро (NBS) на страната. ИПЦ се повишава с 0,3% на месечна база спрямо повишение от 0,1% през предходния месец.
Анкетирани от „Ройтерс“ икономисти прогнозираха спад от 0,5% на годишна база и ръст от 0,4% на месечна база.
Годишният спад на индекса на потребителските цени през януари е най-големият от септември 2009 г., главно поради рязък спад в цените на храните, но анализаторите предупреждават, че общият дефлационен импулс в икономиката рискува да се вкорени в поведението на потребителите.