Снимка: Intel
Президентът Байдън предостави $8,5 млрд. долара безвъзмездни средства на Intel, голяма инвестиция за укрепване на производството на полупроводници в нацията, по време на обиколка, целяща да промотира неговата икономическа програма преди изборите в страната, отбелязва New York Times.
Говорейки от кампуса на Intel в Чандлър, Аризона, Байдън каза, че наградата ще подкрепи хиляди нови производствени работни места, включително такива, които не изискват колеж.
„Това ще трансформира полупроводниковата индустрия“, каза Байдън. „Къде, по дяволите, е написано, че няма отново да бъдем производствената столица на света?“
Наградата, която ще отиде за изграждането и разширяването на съоръженията на Intel в САЩ, е най-голямата, правена от федералното правителство с финансиране от Закона за CHIPS, който законодателите приеха през 2022 г., за да помогнат за възстановяването на САЩ като лидер в производството на чипове.
Администрацията на Байдън, снабдена с $39 милиарда субсидии за разпределяне, оглавява амбициозни усилия за увеличаване на производството на малките чипове, които захранват всичко - от смартфони до компютри и автомобили. Усилието е в центъра на целта на Байдън да намали зависимостта на Америка от чужди държави: въпреки че чиповете са изобретени в САЩ, само около 10% от чиповете в света се произвеждат в страната.
„Почти цялото производство на водещи чипове в цялата индустрия се премести отвъд океана в Азия преди години“, каза Байдън. „Ето защо днешната инвестиция е толкова голяма работа: ние ще позволим на модерното производство на полупроводници да се завърне тук, в Америка.“
В допълнение към безвъзмездните средства, федералното правителство планира да предостави на Intel до $11 млрд. заеми при това, което компанията характеризира като щедри условия. Очаква се също така Intel да поиска федерални данъчни кредити, които биха могли да покрият 25% от разходите за нейните проекти за разширяване в САЩ, които се очаква да струват повече от $100 млрд. за 5 години.
Безвъзмездните средства са предназначени да помогнат за финансирането на строителните планове на компанията в Аризона, Охайо, Ню Мексико и Орегон. Очаква се проектите да създадат повече от 10 000 работни места в производството и около 20 000 работни места в строителството, според служители на администрацията на Байдън.
Министърът на търговията Джина Раймондо, чийто отдел наблюдава разпределението на безвъзмездните средства, каза, че наградата ще помогне за увеличаване на производството в страната на най-модерните полупроводници, които се използват в изкуствения интелект, смартфоните, суперкомпютрите и най-чувствителния военен хардуер. В момента САЩ не произвеждат такива.
Раймондо каза, че наградата на Intel ще бъде най-голямата субсидия за производител на чипове по новата програма. Инвестицията ще помогне на САЩ да направят около 20% от водещите в света чипове до края на десетилетието, каза тя.