Снимка: Economy.bg
Фючърсите на суровия петрол се повишиха с около 10% от 4 юни както за американския еталон West Texas Intermediate, така и за глобалния референтен сорт Brent. Последното повишение идва след нестабилна година, в която цените се повишиха с до 20%, преди да върнат почти всички тези печалби. Суровият петрол WTI е нараснал с 13% за годината, Brent е с 10,4%, обобщава Quartz.
Напрежението в Близкия изток отново нараства, което често е двигател на цените на суровината. Нападенията на Израел срещу Ивицата Газа продължават след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври, битките с ливанската въоръжена групировка Хизбула също се засилват. „Ройтерс“ съобщава, че лидерът на Хизбула Сайед Хасан Насрала, чиято групировка е съюзник на Хамас, е заявил, че „няма да има безопасно място от нашите ракети и дронове“, ако Израел нахлуе в Ливан.
Увеличението в цената на петрола идва и на фона на спора между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Международната агенция по енергетика (МАЕ) за картината на глобалното търсене на петрол в бъдеще. МАЕ прогнозира миналата седмица, че пикът на търсенето на петрол може да настъпи най-скоро през 2029 г. ОПЕК, която наскоро обяви, че отменя някои съкращения на производството на петрол, настъпили по време на битката ѝ с производителите от САЩ за пазарен дял, отговори на следващия ден, че подобни разговори са „опасен коментар“, който би послужил само за увеличаване на нестабилността на пазара. Не е ясно кой е прав или как изобщо изглежда да си прав, отбелязва още Quartz.