Доцент Kentaro Fukuchi разказва за своето изобретение пред Economy.bg
Представете си, че за закуска някой ви е приготвил препечени филийки с QR код, който ви препраща към сайт с информация за трафика в града. Всъщност това далеч не е фантастика, а едно от приложенията, които изобретението на Kentaro Fukuchi - доцент в японския университет Meiji, и неговите колеги предлага, като технологията позволява лазер да сготви храната.
Системата вкючва компютър, камера и лазерен нож. Камерата е монтирана над лазерния нож и се калибрира ръчно така, че изцяло да хваща в кадър храната, която предстои да бъде сготвена.
По време на готвене различните съставки се поставят върху лист хартия, за да се предпазят от замърсяване. Системата контролира мощността на лазера и скоростта, с която той се движи. Това позволява подлагането на храната на различна термообработка според случая.
Два от кулинарните шедьовъра на екипа на Kentaro Fukuchi са препечена филийка с QR код от кашкавал и месо, което е отчасти сготвено и отчасти сурово. Пред Economy.bg японецът сподели, че това са само примери и че устройството е способно да гравира всякакви изображения, дори да бъде използвано като 3D принтер за захарни фигурки и бонбони.
По неговите думи засега технологията за лазерно готвене е предмет само на академични изследвания.
„Разбира се, би било чудесно, ако можем да пуснем на пазара завършен продукт, който да използва разработената от нас технология. Към момента обаче все още сме изправени пред решаването на няколко проблема – скорост, мощност и разходи”, коментира Kentaro Fukuchi за Economy.bg